Odpowiedzi

  • KcB
  • Początkujący
2009-09-25T21:39:28+02:00
Mazury są jednym z 28 finalistów, biorących udział w światowym plebiscycie na 7 Nowy Cudów Natury. Bez względu na wynik konkursu, dla nas mazurskie jeziora są już prawdziwymi skarbami przyrody.


O walorach turystycznych Warmii i Mazur nie trzeba się rozpisywać. Patrząc wyłącznie ma mapę, miłośnicy żaglówek, jachtów czy biernego wypoczynku nad mazurskimi jeziorami, corocznie odwiedzają te krainy. Na tym terenie znajduje się ponad 1000 jezior, stąd często Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior.

Kanały wodne, które łączą jeziora stanowią niebywałą atrakcję dla żeglarzy i wodników. Niezwykłą osobliwością na skalę europejską jest Kanał Elbląski.

Charakterystycznymi elementami krajobrazu są pałace oraz dwory z otaczającymi je parkami i ogrodami. Kiedyś stanowiły one centra Kultury, jednak po II wojnie światowej zostały zamienione w magazyny, co doprowadziło do znacznej ich dewastacji.

12 3 12
2009-09-25T22:42:02+02:00
WIELKOPOLSKA - na tych ziemiach formowały się na przełomie X i XI wieku zręby państwa polskiego, z najważniejszymi ośrodkami w Gnieźnie i Poznaniu. Pod względem administracyjnym województwo dzieli się na 35 powiatów i 226 gmin. Spośród 109 miast największy jest Poznań, liczący 570 tys. mieszkańców. Do grupy większych miast zaliczają się: Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wlkp., Gniezno i Leszno, które stanowią w swoich rejonach ważne ośrodki życia społeczno-gospodarczego.
Krzyżują się tu ważne szlaki komunikacyjne, wiodące z Berlina przez Poznań, Konin i Warszawę do Moskwy, oraz z Pragi przez Wrocław, Leszno, Poznań na wybrzeże Bałtyku. Zróżnicowany przemysł, wysoko towarowe rolnictwo, dobrze rozwinięte usługi i wciąż rozbudowywana infrastruktura tworzą dobre warunki dla dalszego rozwoju Wielkopolski.
Wielkopolska jest atrakcyjnym i chętnie odwiedzanym regionem turystycznym. Przyciągają przede wszystkim zabytki: liczne kościoły, ratusze, pałace, dwory, wiatraki, na ogół dobrze utrzymane, a także muzea.
Największą frekwencję turystów notuje się na Szlaku Piastowskim, który prowadzi przez miejscowości związane z początkami państwowości polskiej. Turysta, któremu znudzi się zwiedzanie Wielkopolski, może wybrać się do Pobiedzisk, gdzie "w miniaturze" obejrzy kopie najsłynniejszych obiektów.
8 4 8