1. Czym różniła się pańszczyzna od czynszu? Jakie korzyści z zamiany pańszczyzny na czynsz mógł mieć chłop, a jakie szlachcic?

2. Omów przemiany w życiu codziennym w drugiej połowie XVIII wieku. Informacje z podręcznika uzupełnij wiadomościami zdobytymi na podstawie samodzielnie zebranej literatury.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-13T12:51:03+01:00
1.Pańszczyzna to praca wykonywana przez chłopów na przykład na roli, za dzierżawę ziemi.Jest to bezpłatna praca, chłopów na rzecz pana w zamian za dzierżawę grutnu.
czynsz-to stałe świadczenie składane przez chłopów panu.mogły być pieniądze lub zborza(tzn.zapłata w naturze).

2.Ten okres to przedewszystkim okres oświecenia(rozum poad wszystko),
ludzie byli bardziej światli krytykowano prawdy wiary.Ludzie według ideii oświecenia, znacznie bardziej byli zainteresowani książkami, powstała
pierwsza encyklopedia.Modne było należenie do towarzystw naukowych.
Tworzono coraz więcej szkół, potępiano bicie dzieci, zalecano dbanie o rozwój fizyczny.Powstał nowy styl, kobiece stroje mniej krępowały ruchy, były zwiewnw i pełne koronek oraz kokard.Przedmioty codziennego użytku charakteryzowały się niewielkimi rozmiarami, lekką formą i dbałością o wygodę.Bogacze chętnie przenosili się ze swoich willi położonych w mieście, do podmiejsckich willi i pałacykówm pozbawionych wygód.Zmieniono jadłospis i sposób serwowania dań.
Tłuste postrawy zastępiono, lekkostrawnymi.W domach bogaczy pojawiły się łazienki i wanny z porcelany, której tajemnice wyrobu odkryli mieszkańcy Saksoni, tzw.Saska porcelana .