Opisz w 3-5 zdań ( nie więcej i nie mniej) osiągnięcia sławnych twórców i odkrywców:
- Wisława Szymborska
- Władysław Reymont
- J. K. Rowling
- Henryk Sienkiewicz
- Maria Konopnicka
- Maria Curie - Skłodowska
- Mikołaj Kopernik

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-12T21:43:28+01:00
Wisława Szymborska-polska poetka,eseistka i krytyk literacki.Zdobywczyni nagrody Nobla.Odznaczona została nagrodą Herdera,nagrodą Goethego,dziecięcą nagrodą dziecka.

Władysław Reymont-polski pisarz,prozaik i nowelista.Laureat nagrody Nobla za czterotomową "epopeję chłopską" pt. Chłopi.Epitafium jego serca spoczywa w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

Joanne Murray, z domu Rowling– angielska pisarka, z wykształcenia filolog klasyczny. Tworzy pod pseudonimem J. K. Rowling, autorka serii Harry Potter.Autorka bestsellerowych przygód o młodym czarodzieju aktualnie jest w trakcie pisania dwóch różnych książek niezwiązanych z Harrym Potterem, ale nie obiecuje, że którąkolwiek opublikuje. Jedna z powieści jest dla dzieci, druga zaś jest powieścią kryminalną dla dorosłych.


Henryk Sienkiewicz-właściwie Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz,pseudonim Litwos.Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905roku.Napisał takie powieści jak:Potop,Pan Wołodyjowski,Ogniem i mieczem.


Maria Konopnicka-właściwie Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska,pseudonimy Jan Sawa,Marko,Jan Waręż.Polska poetka i nowelistka okresu realizmu, krytyk literacki, publicystka, tłumaczka i działaczka na rzecz praw kobiet.Maria Konopnicka zmarła na zapalenie płuc.Maria Curie-Skłodowska-fizyk i chemik.Laureatka dwóch nagród Nobla z dziedzin Fizyki i Chemii.W czasie I wojny światowej Maria Skłodowska-Curie została szefem wojskowej komórki medycznej zajmującej się organizowaniem polowych stacji rentgenograficznych, które w sumie obsłużyły ponad trzy miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy.Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.


Mikołaj Kopernik-astronom, matematyk, prawnik, ekonomista, strateg, lekarz, astrolog, tłumacz, kanclerz kapituły warmińskiej od 1511, kanonik warmiński, scholastyk wrocławski, duchowny katolicki.Jego najważniejszym dziełem jest O obrotach sfer niebieskich. Pracował nad nim w latach 1515-1530, ale ukazało się dopiero w 1543 roku w Norymberdze. Opisał w nim heliocentryczną wizję wszechświata na tyle szczegółowo, że mogła stać się naukowo użyteczna.Mam nadzieję że pomogłam dłuugo nad tym siedziałam :)
2 3 2