Wiersz Krasicki napisał po pierwszym rozbiorze Polski. Zastanów się, króre słowa poety straciły dziś aktualność, a które ją zachowały. Zacytuj je.


Święta miłości kochanej Ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny
Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe,
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-12T20:32:02+01:00
Wiersz Krasickiego, znany dziś jako ' Hymn do miłości Ojczyzny' każdy odbiera inaczej. Jednak słowa te, każdemu Polakowi powinny przypominać o czasach w których ludzie oddawali życie, robili wszystko, by ocalić swą kochaną Ojczyznę. Ludzie wiele zrobią by inni żyli w szczęściu, a Ci Polacy pokazali co to znaczy Patryiotyzm. W wierszu Krasickiego ukazane są najważniejsze wartości, ale sądzę że większość utraciła swą wartość. Dzisiejsza młodzież nie byłaby zdolna do takiego poświęcenia, nawet w imię Ojczyzny. Oczywiście, są wyjątki, ale niestety większość nie wie co to znaczy prawdziwa miłość do Ojczyzny, jako że żyjemy w tzw. ' Wolnym świecie ' . Jednakże myślę, że te piękne słowa : ''Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać. ''
Warto zapamiętać, warto żyć według nich. Jest to piękne i jakże prawdziwe ukazanie miłości do Ojczyzny. Może i dzisiejsza młodzież nie jest wzorem, ale zna historię Kraju, wie jak postępować w stosunku do Hymnu, Flagi czy barw. Dzisiaj Patryiotyzm zupełnie inaczej się wyraża, ale ważny jest fakt że wszyscy jesteśmy Polakami... W tym wierszu Krasicki ukazuje nam to co przeżyła nasza Ojczyzna, jak i również ludzi którzy poświęcili się w jej imię. W tych słowach można doszukać się wielu wartości, tak ważnych dla Polaków, a zapomnianych w dzisiejszym życiu.
''Dla ciebie zjadłe smakują trucizny
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe. ''
Nasza Ojczyzna wiele przeżyła. W dzisiejszych czasach nic nie jest tak jak dawniej, jednakże uczucia starszych osób w stosunku do Tej jedynej, ukochanej Ojczyzny niewiele się zmieniły. Te osoby właśnie jako jedyne potrafiły nam przekazać wartości które widać w tym wierszu. To nie tylko puste słowa, to największe pragnienia, poświęcenie, śmierć dla wartości, dla Ojczyzny. To wszystko widać w tym wierszu i myślę, że dziś jest inaczej jednakże ta jedna wartość, Miłość nie straciła aktualności, ona jest w nas, nadal choć nie tak rozwinięta.
14 3 14