Odpowiedzi

2010-01-12T19:46:50+01:00
Spomnienia niebieskiego mundurka to opis kilku lat z życia XIX-wiecznej polskiej szkoły. Towarzyszymy uczniom męskiej szkoły powiatowej w Pułtusku przez osiemnaście rozdziałów. Pierwszy zaczyna się w dniu rozpoczęcia nauki, opisuje nową pierwszą klasę. Ostatni rozdział to zakończenie piątej klasy przez tych bohaterów oraz ich plany na przyszłość.

Książka skupia się na ważnych ale i ciekawych elementach systemu edukacji.

W rozdziale pierwszym pojawia się motyw szkolnego dzwonka, który jest ważny nie tylko dla uczniów, ale i dla całej okolicy. To szkolny dzwonek budzi ze snu uczniów oraz rzemieślników i służbę. Towarzyszy on wszystkim mieszkańcom miasta przez cały dzień.

W kolejnych rozdziałach poznajemy różnych uczniów. Głównym bohaterem jest Witold Sprężycki, sprytny, zaradny, trochę zadziorny ale jednocześnie wrazliwy chłopak. Przyjaźni się z Bronkiem Dembowskim, który jednak na rok przed zakończeniem edukacji przenosi się do gimnazjum w Warszawie.

Nie wszystkie znajomości kończą się szczęśliwie. Księżopolczyk, zwany Zabacułem (ponieważ na pytanie nauczyciela rosjskiego o to, jak się nazywa, spanikowął o powiedział "zabacułem" tzn. "zapomniałem") zachorował i zmarł pod koniec roku szkolnego.

Opisany zostaje także status szkolnego prymusa. Z jednej strony autor pokazuje go jako ważną osobę, pośredniczącą między nauczycielami a uczniami, z drugiej kreśli portret Ślimackiego, negatywnie realizującego pozycję prymusa, donoszącego na swoich klasowych kolegów.
MaM nadzieje że ci to pomoże