Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-12T20:40:02+01:00
Igrzyska w Rzymie


W Rzymie igrzyska nie miały już tego charakteru święta narodowego, który był tak wybitną cechą igrzysk greckich. Były one przede wszystkim masową rozrywką dla ludu. Główna idea tych zawodów polegała na jak największej różnorodności przedstawianych programów jak i na wręcz przesadnym przepychu. Wstęp na rzymskie widowiska był bezpłatny. Igrzyska rzymskie podzielone były na trzy rodzaje:

- igrzyska cyrkowe (ludi circenses) – obejmowały głównie wyścigi na wozach zaprzężonych w dwa (biga) lub w cztery konie (kwadryga). W wyścigach najczęściej brały udział cztery wozy (mogło jednak być ich więcej). Zawodnicy musieli przejechać siedem okrążeń. Zwycięzcy byli szczodrze nagradzani, zdobywali sławę, a nawet mogli mieć wpływ na politykę. W cyrku odbywały się także zapasy i walki na pięści. Dość często miały miejsce popisy wojskowe piechoty i jazdy.

- igrzyska sceniczne (ludi scaenici) – głównym ich celem były przedstawienia teatralne tragedii i komedii. Wstęp do teatru mieli wszyscy obywatele, niezależnie od płci i wieku. Wyjątek stanowili ludzie, pozbawieni jakichkolwiek praw, czyli niewolnicy.

- igrzyska amfiteralne (ludi gladiatori) – składały się z pojedynków gladiatorów, walk ludzi i zwierząt oraz bitew na statkach. Początkowo igrzyska rzymskie (podobnie jak greckie) były ozdobą świąt religijnych. Z czasem stały się powszechną zabawą ludu rzymskiego.
11 4 11
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-12T20:41:15+01:00
No więc główną rozrywką rzymian były igrzyska na których obserwowano walki ludzi ze zwierzętami oraz pojedynki gladiatorów. innym miejsce życia publicznego oraz rozrywkowego były termy (łaźnie) gdzie można było zażyć kąpieli, wygłosić swój poemat, spotykać się i dyskutować z innymi.
18 4 18