Odpowiedzi

2010-01-12T20:44:11+01:00
Mocz powstaje w nerkach a dokładniej w torebkach bowmana(mocz pierwotny), składa on sie z substancji szkodliwych dla organizmu, zbędnych oraz z produktów przemiany energii i materii. ma on odczyn lekko kwaśny.
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-12T22:16:10+01:00
Powstawanie moczu:

1.Tętnica nerkowa doprowadza do nerki krew z mocznikiem, nadmiarem wody oraz innymi zbędnymi i szkodliwymi substancjami.
2.Krew z mocznikiem, nadmiarem wody oraz zbędnymi i szkodliwymi substancjami dostaje się do warstwy korowej kłębuszków nerkowych.
3.W kłębuszkach nerkowych następuje filtrowanie krwi.
4.W kanalikach nerkowych następuje resorpcja moczu pierwotnego - czyli wchłonięcie z moczu pierwotnego do krwi cennych substancji (glukozy, witamin, soli mineralnych, wody).
5.Z kanalików nerkowych wypływa mocz ostateczny i wpada do kanalików zbiorczych.
6.Z miedniczek nerkowych mocz przedostaje się do moczowodów.
7.Moczowodami mocz spływa do pęcherza moczowego.
8.Przez cewkę moczową mocz jest wydalany na zewnątrz organizmu.


MOCZ - WŁAŚCIWOŚCI
przejrzysty płyn o jasnożółtym zabarwieniu i charakterystycznym zapachu. W ciągu doby człowiek wydala średnio około 600-2500 ml moczu. W skład moczu wchodzą: mocznik, kwas moczowy, amoniak, sole mineralne, woda. Obecność w moczu białka, cukru, barwników żółciowych pozwala określić stan chorobowy. Białko w moczu sugeruje o uszkodzeniu nerek. Obecność cukru świadczy o chorobie trzustki. Kwas moczowy występuje w moczu pacjentów chorych na białaczkę. Mocz chorych na żółtaczkę ma ciemniejszą barwę, a to za sprawą soli żółciowych, stwierdzenie w moczu czerwonych krwinek może wskazywać na kamicę nerkową. Wykonując z moczu test ciążowy można stwierdzić także ciążę.
3 5 3