Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-13T09:57:58+01:00
Edyp jest głównym tytułowym bohaterem tragedii antycznej. Jest on bohaterem mitycznym,który dba o dobro ludzi.
Bogowie zesłali na Teby liczne choroby i nieszczęścia. To do niego Tebańczycy przychodzą prosić o pomoc . Edyp potrafił pomóc ludności. Kluczowym momentem dramatu jest rozmowa Edypa z Terezjaszem.
Terezjasz to wieszcz tebański, specjalnie sprowadzony do pałacu w celu rozwiązania zagadki gniewu bogów, a przez to kto jest winny zabicia króla Lajosa. Otrzymał on od Zeusa specjalny dar jakim jest siedmiokrotnie dłuższe życie, ale także został ukarany przez bogów ślepotą.
Na początku Edyp dostrzega w Terezjaszu autorytet. Mówi o nim, że jest zbawcą i lekarzem Teb. Terezjasz przypomina mu wróżbę Febusa, która mówi o tym, że syn Lajosa dopuści się podwójnej zbrodni: ojcobójstwa i kazirodztwa i zwleka z powiedzeniem prawdy, że to on jest tym synem. Edyp staje się coraz bardziej podenerwowany i nalega aby wyjawił mu wreszcie kto jest tym zabójcą i jednocześnie sprawcą gniewu bogów. Edyp oczywiście jest nieświadom tego, że to właśnie on jest synem Lajosa i że to on zabił ojca i poślubił własną matkę.
Terezjasz stoi twardo przy swoim i nie chce wyjawić mu prawdy co doprowadza Edypa do jeszcze większego gniewu i Edyp zaczyna podejrzewać, że to wieszcz jest zbrodniarzem.Ten, nie mogąc już słuchać tych bredni wyjawia Edypowi, że to on jest mordercą i to on pokalał ziemię. Edyp dopuszcza się hybris - grzechu pychy. Popełnia go przez pewność siebie, ponieważ nie dopuszcza do siebie myśli, że to jednak on może być zabójcą ojca. Obraża i straszy Terezjasza mówiąc, że jest ślepy nie tylko w oczach, ale także na uchu i duchu. Mówi także, że jest kuglarzem i synem nocy.
Edyp cały czas nie mogąc sobie tego wszystkiego poukładać zaczyna podejrzewać Kreona o zdradę.
Edyp cały czas pragnął odkryć prawdę, ale nie uwierzył słowom Terezjasza. Próbował uciec od przeznaczenia opuszczając Korynt, ale z deszczu wpadł pod rynnę, ponieważ nieświadom tego iż pochodzi z Teb właśnie tam się udaje. Po drodze zabija człowieka (Lajosa) ,nie wiedzą że to on jest jego prawdziwym ojcem.
Wszystkie działania jakie podejmuje Edyp aby uciec od przeznaczenia są bezskuteczne. Przyczyną klęski jest pycha - hybris. Przez to co robi i jak się zachowuje klęska jest nieunikniona.Popełnił zbrodnię , która nieświadomie zbliżyła go do wypełnienia przepowiedni.Poznaprawdę, że to on jest mordercą Lajosa, swego ojca.
Edyp jest bohaterem tragicznym, ponieważ przeznaczenia nie można oszukać, a tym bardziej od niego uciec.
4 4 4