Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-15T20:14:47+01:00
Wolność – Możliwość działania zgodnie z własną wolą, dana lub zdobywana w miarę jak znikają lub są przezwyciężane zewnętrzne przeszkody. Istnieje też wiele innych definicji tego pojęcia. Nieważne jak by ją sobie tłumaczyć, zawsze stanowi istotny element życia człowieka.
Dlaczego tak uważam? Otóż, jeżeli ktoś jest w jakiś sposób ograniczany, stara się wyzwolić. Dobrym przykładem na poparcie tego argumentu są główni bohaterowie sztuki Williama Shakespear’a „Romeo i Julia” - kiedy ich rodzice zabronili im się spotykać, ponieważ pochodzili ze skłóconych rodów, kochankowie potajemnie wzięli ślub i postanowili opuścić Weronę. Niestety, nie udało im się i oboje zginęli.
Innym rodzajem wolności jest niepodległość narodu. Polacy pod wszystkimi zaborami i nawet podczas rozbiorów walczyli o nią. Wybuchały liczne powstania, sabotaż był codziennością. Wszystko z powodu braku autonomii.
Wielu ludzi marzy o pełnej swobodzie. Należał do nich zapewne James Matthew Barrie, autor „Piotrusia Pana”. Główny bohater książki jest chłopcem, który nigdy nie dorośnie, więc problemy świata dorosłych nie będą go dotyczyły. Spełnieniem snów anarchistów również jest całkowita wolność, a wręcz bezprawie, bowiem wierzą, że człowiek nieograniczony prawami i państwem jest z natury dobry i kieruje się kodeksem moralnym.
Wolność istotnie stanowi ważny element życia człowieka. Można mówić o niej w różnych sferach. W sferze polityki oznacza niepodległość jednostki wobec narzuconej władzy i porządku wprowadzanego przymusem, możliwość uczestniczenia w procesie rządzenia. Człowiek uczestniczy w wolności wspólnoty jako jej cząstka, podporządkowana tradycji, religii. Żyjąc we wspólnocie, jest wolny od stanu dzikości, barbarzyństwa, na które byłby skazany, żyjąc samotnie, poza zbiorowością. Pewne ograniczenia są więc potrzebne, aby nie zapanował chaos. Utopijne wizje świata bez ograniczeń pozostawmy fantastom i anarchistom.