Sentencje, maksymy, przysłowia... z podanych przykładów wybierz jeden i rozwiń zawartą w nim myśl , opierając się na własnych doświadczaniach lub dowolnej lekturze:

Pieniądzom trzeba rozkazywać, a nie służyć im .
Pieniądz dobry sługa, ale zły przewodnik.
Chciwego nie nasycisz.
Chciwemu i pół świata za mało.
Nie złoto szczęcie czyni.
Pracując dla samych dóbr materialnych,budujemy sobie wiezienie.Zamykamy się w samotni ze złotem rozsypującym

mam teraz lekture OPOWIESC WIGILIJNA moze wam to pomoze.
pilne.!'
daj1 duzo punktow.

3

Odpowiedzi

2010-01-13T15:14:44+01:00
- Pieniądz dobry sługa, ale zły przewodnik .

Mówiąc, że pieniądze szczęścia nie dają, kłamiemy. Dzięki nim mamy dobre warunki do życia i funkcjonowania. Lecz człowiek, którego przewodnikiem po życiu byłby pieniądz staje się chciwy, ciągle mu mało, zapomina czym jest dzielenie się z innymi. Nie wolno więc zapomnieć, że w życiu jest wiele rzeczy ważniejszych od bogactwa.
41 3 41
2010-01-13T18:23:39+01:00
Myśle ze pieniądze dają i nie dają szczęścia ponieważ w dzisiejszym świecie bez pieniędzy nie ma co żyć, gdy mamy pieniądze to mamy dom , ubrania , żywność i samochód, lecz nieraz nie zaznajemy prawdziwej miłości tylko miłość na pieniądze.Na świecie jest mało osób które chętnie dzielą się z innymi.Już by woleli sobie kupić jakieś ubranie i go nigdy nie ubrać zamiast dać biednym na jedzenie. Na szczęście są organizacje np. WOŚP które prowadzi Jurek Owsiak daje pomoc dla szpitali oraz pacjentów.


Mam nadzieję że pomogłem :)
63 4 63
2010-01-13T19:50:02+01:00
----> Od dawna mam pewny dylemat. Zastanawiam się, czy w życiu najważniejsze są pieniądze. Z biegiem czasu zaczynam dostrzegać, że są one przyczyną zepsucia ludzkiego. To przez nie człowiek zabija drugiego człowieka, potrafią one nawet skłócić, a nawet rozbić najlepszą, kochającą się rodzinę.
Warto pamiętać o tym, że pieniądze są rzeczą nabytą i w każdej chwili można je stracić. Dzięki nim nie kupimy ludzkich uczuć, rodziny czy zdrowia. W dzisiejszych czasach ludzie zapominają o przysłowiu "To nie skarb jest przyjacielem, lecz przyjaciel skarbem. Ta wyjątkowa osoba potrafi wesprzeć nas na duchu w trudnych sytuacjach. Nie patrzy na rzeczy materialne lecz na nasz charakter, którego także nie kupimy za pieniądze. Trudno zaprzeczyć, iż za pieniądze nie można kupić inteligencji, wiedzy i talentu. Tylko dzięki ciężkiej pracy możemy je nabyć i będą one nas prowadzić przez resztę życia, będziemy je dalej kształtować i pielęgnować. W życiu każdego z nas najważniejsza powinna być najbliższa rodzina, która bezinteresownie nas kocha, zawsze wspiera nie zależnie od tego jacy jesteśmy. Zawsze potrafi wybaczyć nasze najgorsze grzechy i zdolna jest do poświęceń, jeśli jest to konieczne.
Nawet największe pieniądze świata nie powstrzymają biegnącego nieubłaganie czasu, nie uchronią nas przed samotnością, starością, wypadkami i chorobami, a tym bardziej przed śmiercią.

Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam i liczę na najlepszą :]
99 4 99