Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-13T16:03:02+01:00
W Wielki Czwartek 17 kwietnia 1794r. walki wybuchły w Warszawie. Garnizon rosyjski, mimo że ponaddwukrotnie liczniejszy od polskiego, po krwawych starciach ulicznych wycofał się z miasta. W zaciekłych i okrutnych walkach wziął udział lud stolicy.7 maja 1794r. Kościuszko wydał w Połańcu uniwersał regulujący powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych. Akt ten, zwany uniwersałem połanieckim, stanowił uwieńczenie wielu rozporządzeń i proklamacji wydanych przez Kościuszkę w sprawie chłopskiej od chwili rozpoczęcia powstania.Tadeusz Kościuszko spodziewał się wojny tylko z Rosją. Miał nadzieje że Prusy zachowają neutralność. W czerwcu przegrał bitwę pod Szczekocinami, gdyż oddziały carskie wsparli Prusacy. Obie wrogie armie obległy Warszawę. Gdy po dwóch miesiącach walk o stolice wybuchło powstanie w Wielkopolsce, król pruski nakazał swoim żołnierzom odwrót do zagrożonej prowincji i we wrześniu pod Warszawą nie było już nieprzyjaciół.
10 października Rosjanie odnieśli zwycięstwo w bitwie pod Maciejowicami. Trzykrotnie ranny podczas niej Kościuszko dostał się do niewoli. Przegrana złamała ducha powstańców. Rankiem 4 listopada oddziały Suworowa (Rosyjskie) zdobyły warszawską Pragę i dokonały tam rzezi mieszkańców. Rosjanie zemścili sie na niewinnych ludziach za kwietniowe okrucieństwa. Przerażona stolica skapitulowała. Reszta wojsk opuściła miasta i wkróce poddała się Rosjanom. Po niespełna 8 miesiącach insurekcja kościuszkowska zakończyła się klęską.

Wojciech Bartosz- Wziął udział w insurekcji kościuszkowskiej, w bitwie pod Racławicami 4 kwietnia 1794 r. odznaczył się wielkim męstwem (zdobył działo rosyjskie gasząc lont czapką), za co został mianowany chorążym; otrzymał także nazwisko Głowacki. Śmiertelnie ranny podczas bitwy pod Szczekocinami 6 czerwca 1794 r., zmarł i został pochowany w Kielcach. Po klęsce powstania stał się symbolem waleczności i męstwa
5 4 5
2010-01-13T16:15:29+01:00
<akapit>W wyniku zawiązania konfederacji w Targowicy oraz spisku carycy Katarzyny doszlo do II rozbioru Polski. Polacy chcieli zapobiec kolejnemu rozbiorowi ich Ojczyzny. Zorganizowano powstanie zbrojne .Glowna przyczyna wybuchu powstania bylo to ze, chciano uniknac kolejnego rozbioru. Inna przyczyna bylo zarzadanie przez Caryce Katarzyne II zmniejszenia o polowe stanu wojska polskiego . Na wzor Francji chciano przeprowadzic rewolucję w kraju.
Datę 24marca 1794 uwaza sie za wybuch powstania. tego dnia tedeusz kosciuszko zlozyl uroczytsa przysiege na rynku w krakowie. wiosna 4kwietnia tego samego roku stoczono wielka bitwe . miala ona miejsce pod Racławicami. Wojska polskie pod dowodztwem Kociuszki wlczyly przeciwko wojskom rosyjskim dowodzonym przez Aleksandra Tormasowa. BItwa zakonczyla sie polskim zywciestem .w tej bitwie zalynal chlop i kosynier Wojciech bartos, ktory zgasil czapka lont dziala rosyjskiego .za bohaterski czyn dostal nazwisko Glowacki oraz tytul chorazego.
17kwietnia powstanmie wycuchlo w warszawie . w stolicy dowodzil nim Jan Kiliński, zas 22 kwietnia powstanie wybuchlo w Wilne. 7 maja Kosciuszko wydal uniwersal polaniecki , ktory mowil o ograniczeniu poddanstwa chlopow i nadaniu im wolnosci osobistej oraz nadaniu im pewnych praw.
10pzdziernika stoczyla sie bitwa pod maciejowicami. Kosciuszko dowodzacy wojskami polskimi tarfil do niewoli rosyjskiej bitwa skonczyla sie kleska Polakow.
Po klęsce Kościuszki pod Maciejowicami ostatnim miejscem oporu stała się stolica.4 listopada rosjanie pod dowodztwem Suworowa wymordowali ok 20 tys mieszkancow Pragi.
w koljenym roku doszlo do III rozbioru Polski i jej znikniecia z mapy Europy na 123lata.

pozdrawiam ;-)
2 5 2