Odpowiedzi

2010-01-13T15:38:58+01:00
Legenda/Mit głosi ,że na początku świata było tylko jeden wielki ocean a na środku stały dwa wielkie dęby których korony podtrzymywały obłoki niebiańskie, a korzenie były filarami bram piekielnych.Nic dębom zagrozić nie mogło bo był najpotężniejsze.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-13T15:58:18+01:00
Grecy powstanie świata wyobrażali sobie w taki sposób, ze z odchłani wyłoniła się para boska o imonach Uranos(niebo) i Gaja(ziemia). Oni dali początek wielu pokolenią bogów.
Z ich małżeńskiego związku wyszedł wielki ród tyranów, wśród któryj najstarszym był Okeanos, bóg potęrznej rzeki co opływa całą ziemię dookoła. Młodszym rodzeństwem byli tyranie (cyklopi, hekantonchejrowie i sturęcy czyli Cyklopi). Byli ogramni, o dzikim wyglądzie, mieli oko w śrdku czoła a Cyklopi o stu rękach przerażali swą siłą niezłomną. Uranos nie zadowolony z rodzeństwa zepchnoł je do Tartaru. Gaja nie zgadzała sie z tym i knuła spisek przeciw niemu razem z najmłodzszym z tyranów - Kronosem. Kronos strącił z tronu swego ojca i z jego krwi zrodziły się trzy boginie zemsty Erynie. Uranos powiedział że i on zostanie strącony z tronu przez swoich potomków oraz że spotka go to samo co niego.
Kronos miał małżonke Reję. Mieli potomstwo które Kronos połykał lecz Reii również się to nie podobało i szóste dziecko uratowała dając Kronosowi zamias dziecka kamień owinięty w pieluszki do połknięcia. Reja, swojego syna nazwała Dzeus który chował się z kozą Amalteją, która wychowała go i gdy ona zmarła Dzeus wzioł jej róg i nazwał go rogiem obfitości.
Dzeus kazał matce dać Kronosowi środek na wymioty aby rodzeństwo zostało wyplute z powrotem. Reja dała mu środek na wymioty po czym Kronos wypłuł dzieci i po czym Dzeus stanoł dowalki z Kronosem. Dzeus wygrał w pojedynku i objoł tron. Imion rodzeństwa wyplutego przez Kronosa to: Hades, Posejdon, Hera, Demeter i Hestia.