Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-09-26T21:11:32+02:00
Świat istot żywych dzieli się obecnie na pięć królestw i właściwie w każdym z nich można znaleźć organizmy chorobotwórcze. Niewątpliwie najwięcej z nich znajdziemy w królestwie bakterii. Przykładowe bakterie chorobotwórcze to: paciorkowce wywołujące anginę, laseczki wywołujące tężec, prątki gruźlicy, czy salmonella wywołująca groźne zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Inne choroby bakteryjne to: błonica, cholera, dur brzuszny, kiła i wiele innych chorób ludzi, zwierząt i roślin.

Kolejnym królestwem są Protisty, wśród nich zarodziec malarii wywołujący malarię, rzęsistek pochwowy wywołujący stan zapalny, lamblia jelitowa wywołująca lambliozę, pełzak czerwonki i inne.

W królestwie grzybów do gatunków chorobotwórczych zaliczymy te wywołujące grzybice ale ponieważ grzybic jest dużo m.in. pachwin, paznokci, stóp, międzypalcowa, pochwy i sromu. Spośród grzybów chorobotwórczych największą rolę odgrywają: dermatofity (Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum), drożdżaki (Candidia, Cryptococcus) i inne. Warto wspomnieć o grzybach, które wywołują choroby roślin np. rdza źdźbłowa czy buławinka czerwona.

Królestwo zwierząt: tutaj zwróćmy uwagę na owady, pajęczaki wśród nich komar, kleszcz, mucha tse-tse.

Wiele chorób jest powodowanych przez wirusy, jednak według systematyki nie są one zaliczane do żadnego królestwa gdyż są to twory białkowo lipidowe a nie organizmy żywe.
2 2 2