Odpowiedzi

2010-01-13T16:18:16+01:00
Hi ...........
I writing this email from Zakopane.
The are is really cold. I love snow sow I and may sisters skin.

I and may familly live in holet.
Soon we go too Krupówki.
Tonight go to dance.
Tomorrow I and may dad go watching ski jupm.


send geating


........................
2010-01-13T16:33:09+01:00
Dear Kasia!

I hope everything okay with you. I want to tell you what happened me from my last visit with you.
Two days ago I went on my first holiday without parents - just me and my best friend Zuzia. We went to Warsaw. We are living in great holet with beautiful and big window. Yesterday we went to the centre for long walkind down all streets and then we visited Bathrooms, Palace Culture. We went to the cinema in the evening. Now we are on swimmingpool. I am writing this letter to you, and Zuza is swimming in hot water. We are going to the theatre this afternoon. We want to go to botanical garden tomorrow, and then visit my friend from last vacation. I hope I'll have fun.
I miss you so much! See you soon,
Aneekxd

**************************************************************************************

Droga Kasiu!

Mam nadzieję, że u ciebie wszystko dobrze. Chcę ci opowiedzieć o tym co się wydarzyło u mnie od naszego ostatniego spotkania.
Dwa dni temu wyjechałąm na moje pierwsze wakacje bez rodziców - tylko ja i moja najlepsza przyjaciółka Zuzia. Wybrałyśmy się do Warszawy. Mieszkamy we wspaniałym hotelu z pięknymi i dużymi oknami. Wvzoraj wybrałyśmy się do centrum na długi spacer wzdłuż wszystkich ulic, po czym zwiedziłyśmy Łazienki i Pałac Kultury. Wieczorem poszłyśmy do kina. Obecnie jesteśmy na basenie. Ja piszę do Ciebie ten list, a Zuza pływa w gorącej wodzie. Idziemy do teatru w to popołudnie. Jutro chemy iść do Ogrodu Botanicznego, a potem odwiedzić mojego przyjaciela z zeszłych wakacji. Mam nadzieję, że będę się dobrze bawić.
Bardzo za tobą tęsknie! Do zobaczenia wkrótce,
Aneekxd


Mogą być błędy, bo pisałam bez tłumacza, ale myślę, że nie jest źle ; )