Odpowiedzi

2010-01-13T19:40:39+01:00
Dwór Sopliców- szlachecka siedziba. Znajdował się na niewielkim wzniesieniu , wśród drzew nieopodal małego strumyka -Ruczaju. Był wybudowany z drewna, woół którego rosły piękne topole. Był podmurowany, miał pobielane ściany .Za domem mieścił się mały ogródek pełen zieleni i pięknych kolorowych kwiatów.
Otaczały go budynki gospodarcze wypełnione zapasami zboża. Pola były żyzne: czarnoziemne
Brama była szeroko otwarta tak, ze można powiedzieć ze zdawał sie byc otwarta dla wszystkich .
dworek Soplicow był budynkiem skromnym, czystym, porządnym, pięknym, a dla jego mieszkańców małą ojczyzną.W środku dworku były ściany poobwieszane obrazami bohaterów narodowych : Kościuszko, Jasiński, Korsak.
W rogu stał bardzo stary zegar kurantowy grywający hymn mazurka Dąbrowskiego.
1 1 1
  • Użytkownik Zadane
2010-01-13T19:58:22+01:00
Dworek w soplicowie:
Przepiękny szlachecki dworek stał na uboczu. Dworek zbudowany był z drewna, miał on pobielane ściany. Pięknie wtapia się on w naturę. Ze wszystkich stron świata można było zobaczyć śliczne łąki i pola uprawne. W kurnikach przekarmiony drób, dopóki nie wyrżnie go Sak Dobrzyński, świadczy o talentach gospodarskich zajmującej się ptactwem Zosi.
Wrażenie spokoju i zasobności, dostatku, ale nie zbytku towarzyszy każdemu, kto przyjrzy się domowi w Soplicowie i jego otoczeniu. Mieszkańcy są bardzo gościnni. Sędzia dba w swym domu o oddawanie należnego szacunku ludziom ze względu na wiek, stan czy urząd. Mimo, iż nie gardzi urzędami, szanuje też najbiedniejszych włościan i nie wzbogaca gospodarstwa ich kosztem. Dworek wewnątrz, podobnie jak z zewnątrz, sprawia wrażenie dostatniego, ale nie zbytkowego. Nie ma nowoczesnych mebli, są stare sprzęty, które Tadeusz powracający do domu ze szkół pamięta jeszcze z dzieciństwa. Dom nie jest urządzony według nowej mody, bo Sędzia unika nowinek z Zachodu i obcych obyczajów, szanuje ojczyste.
Wnętrze zdradza gospodarza patriotę: na ścianach wiszą portrety Tadeusza Kościuszki - przywódcy insurekcji i Rejtana - posła, który protestował w sejmie przeciwko rozbiorom Poski. Podaje się w Soplicowie pyszne domowe potrawy i pyszną kawę, do której przygotowywania zatrudniona jest specjalna osoba, tzw. kawiarka.
Posiłki odbywają się w określonym porzadku i punktualnie.

Na zakończenie dopisz coś od siebie.2 1 2
  • Użytkownik Zadane
2010-01-13T21:25:46+01:00
Soplicowo leżało na Litwie, w malowniczej okolicy. lagodne pagórki częściowo były uprawne i pocięte w szachownicę pól, częściowo porosłe lasami. Między wzniesieniami połyskiwały nieduże jeziora o piaszczystych lub porośniętych trzciną brzegach.
wiele było w Soplicowie i okolicy pięknych zakątkow, np. ulubiona przez Telimenę Świątynia Dumania. Mnie sie jednak najbardziej spodobały dwa stawy, połączone strumieniem. Jeden staw przypominał dziewczynę: piasek na brzegu złocił sie jak dziewczęce warkocze, a wodę- jasną, czysta i bez jednej zmarszczki - można było przyrównać do młodziutkiej twarzy. Drugi staw, bardziej mroczny, z brzegiem połączonym trzcinami, przy odrobinie wyobraźni mógł się skojarzyć z twarzą chłopca, zaledwie osypaną pierwszym puchem brody i wąsów, z czupryną hardo sterczącą nad cZołem. Strumień przepływający między stawami był jak ręce złączone w uścisku.
W miejscu, w którym strumień spadał w dół, stał mlyn - zazdrosny opiekun, który śledził młodą parę. Podsłuchiwał ich rozmowy i trząsł sie z bezsilnego gniewu, bo nie mół ich dosięgnąć.
Ta okolica szczególnie pięknie wyglądała w nocy, kiedy światło księżyca odbijało się w wodzie i wywoływało nierealny, baśniowy nastrój.

PS Dostałam za to 5+
Liczę na naj