Witam. Mam prośbe i myślę że ktoś mi pomoże. Potrzebuję jak napisać podanie o pracę. Skonczyłam liceum Ogólnokształcące i przez ponad 10 lat nie pracowałam, później skonczylam kurs jako opiekunka srodowiskowa, dostałam prace na rok, pozniej zasilek i znowu prace na rok. Wychowuje dzieci w wieku 16 i 10 lat i niewiem czy to tez jest potrzebne.

Proszę o pomoc, chociaż o wzór napisania.

Dziękuję bardzo.!

2

Odpowiedzi

2010-01-13T16:15:16+01:00
Podanie o pracę to pismo, które zawiera prośbę o zatrudnienie, dlatego należy w nim określić stanowisko, na którym chcemy pracować i krótko opisać dlaczego to właśnie my powinniśmy otrzymać tą posadę. Zrównywanie listu motywacyjnego z podaniem o pracę jestem błędem ponieważ list motywacyjny to nowa formą podania o pracę, w budowie którego występują pewne różnice a do tego wszystkiego używamy go w innych przypadkach. Aby unaocznić różnicę pomiędzy tymi dwoma pismami wypunktujemy główne różnice pomiędzy nimi:

* Podanie o pracę wykonujemy z własnej inicjatywy w przeciwieństwie do listu motywacyjnego, który piszę się wyłącznie w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, znaczy to, że nawet jeśli nie spotkaliśmy ogłoszenia o pracę z danej firmy a interesuje nas posada w niej to możemy samemu zapytać o pracę, jednak należy pamiętać, że wówczas należy skorzystać z podania o pracę.

* W podaniu o pracę możemy użyć zwrotu ogólnego np.: dyrektor, właściciel. List motywacyjny wymaga większego zainteresowania firmą i należy zamieścić w nim zwrot do konkretnej osoby poprzez: tytuł, imię, nazwisko i stanowisko, np.: Szanowny Pan, mgr inż. Jan Kowalski, Prezes Spółki “A B C”.

* Z reguły podanie o pracę jest krótsze niż list motywacyjny.

Wzór podania o pracę
Wzór podania o pracę

Każde podanie o pracę posiada standardowe elementy znane z budowy typowego listu, można je w prosty sposób wyliczyć:

- data
- nasze dane personalne
- dane odbiorcy
- zwrot grzecznościowy
- treść podania
- własnoręczny podpis
- lista załączników

Przykładowe podanie o pracę

Warszawa, dnia 15.08.08r.

Jan Kowalski
ul. Kolejowa 15/36
00- 810 Warszawa
tel. (0-22) 344-27-11

Dyrektor
Hotelu “Merida”
ul. Wymyślna 13/44
00- 810 Warszawa

Uprzejmie proszę o przyjęcie mnie do pracy w Pańskim hotelu “Merida” na stanowisku recepcjonisty.

Posiadam doświadczenie w pracy na podobnych stanowiskach, odbyłem także staż w hotelu “Millenium”. Chciałbym pracować w hotelarstwie, a moje zainteresowania i doświadczenia zawodowe uzasadniają ten wybór.

Z przyjemnością spotkam się z Panem, aby przedyskutować możliwość mojego zatrudnienia.

Z poważaniem

Jan Kowalski

Załączniki:

1. Życiorys zawodowy

2. Kwestionariusz osobowy
2010-01-13T16:20:05+01:00