Prosze o poprawienie tego tekstu, aby był krótszy. mało ważne informacje można wywalić. TYLKO PROSZĘ ŻEBY TO BYŁO KRÓTKIE, BO MUSZE NAUCZYĆ SIĘ NA PAMIĘĆ TEGO STRESZCZENIA (na jutro)!!!!! Przyznaje najlepszą odpowiedź!!!

A oto tekst:
Czarnobyl to miejsce znane głównie z awarii reaktora atomowego. W tamtejszej elektrowni 26 kwietnia 1986 nastąpiła największa katastrofa w dziejach elektrowni jądrowych. Doszło do przegrzania i częściowego stopienia rdzenia reaktora i wybuchu chemicznego wodoru powstałego w wyniku awarii systemu chłodzenia, została rozerwana obudowa reaktora i budynek w którym się mieścił. Doszło do bezpośredniej emisji do atmosfery i otoczenia elektrowni materiałów radioaktywnych z wnętrza reaktora. Zdaniem raportu Forum Czarnobyla, bezpośrednio w wyniku katastrofy zmarło 30 osób, ponad 200 zachorowało na chorobę popromienną, a z otaczających elektrownię terenów w promieniu 30 km ewakuowano ponad 350 tys. ludzi, tworząc zamkniętą strefę ochronną. Reaktor typu RBMK-1000, który uległ awarii, pokryto betonowo-stalową osłoną; pozostałe trzy reaktory pracowały dalej, ostatni z nich – sąsiadujący z tym uległym awarii w 1986 r. pracował do 2000 r.
Według naukowców , katastrofa miała znacznie mniejsze rozmiary niż od lat głoszą media. Wszystkie badania radiometryczne potwierdzają, że silnie skażony obszar w okolicach elektrowni ma powierzchnię zaledwie pół kilometra kwadratowego. Dawki promieniowania jakie otrzymały matki będące w ciąży były znacznie mniejsze od tych, jakie w ułamku sekundy otrzymały kobiety w Nagasaki i Hiroszimie, a jednak w Japonii nie odnotowano zwiększonej ilości urodzeń dzieci z poważnymi wadami genetycznymi.
Pomiary wykonane 10 maja 2001 roku przez radiologów z Politechniki Warszawskiej wykazały w Czarnobylu promieniowanie o mocy dawki 1 mSv na rok, czyli tyle ile np. w Warszawie.

i jeszcze co to jest "mSv"??

1

Odpowiedzi

2010-01-13T16:58:27+01:00
Czarnobyl to miejsce znane z awarii reaktora atomowego. W tej elektrowni 26 kwietnia 1986 nastąpiła wielka katastrofa jądrowa. Doszło do przegrzania i częściowego stopienia rdzenia reaktora i wybuchu chemicznego wodoru, została rozerwana obudowa reaktora i budynek w którym się mieścił. Doszło do emisji do atmosfery i otoczenia elektrowni materiałów radioaktywnych z wnętrza reaktora. W Czarnobylu, bezpośrednio w wyniku katastrofy zmarło 30 osób, ponad 200 zachorowało na chorobę popromienną, a z otaczających elektrownię terenów w promieniu 30 km ewakuowano ponad 350 tys. ludzi, tworząc zamkniętą strefę ochronną. Reaktor który uległ awarii, pokryto betonowo-stalową osłoną; pozostałe trzy reaktory pracowały dalej, ostatni z nich – sąsiadujący z tym uległym awarii w 1986 r. pracował do 2000 r.
Katastrofa miała mniejsze rozmiary niż od lat głoszą media. Wszystkie badania potwierdzają, że silnie skażony obszar w okolicach elektrowni ma powierzchnię pół km kwadratowego.
1 5 1