Napisz biografie o Angeline Jolie (60-80) słów

Tekst z książki :

Name: Angelina Jolie
Job- Actress
Born- 1975, Los Angeles, USA

Early years: learnt to act from famous parents, studied at Lee Strasberg Theathre Institute at 11 years old, took film studies, in mid 1990s appeared in small films


Later years: became very popular as Lara Croft in Tomb Raider films, learnt kick-boxing for role, won Oscar for Girl Interrupted, got involved in international charity, has adopted children from different countries

1

Odpowiedzi

2010-01-15T15:09:21+01:00
Angelina Jolie urodziła się w czerwcu 1975 roku. Jest córką aktora Jona Voighta, zdobywcy Złotego Globu i nagrody Akademii - Oscara w 1978 roku za najlepszą rolę męską w filmie Coming Home. Jej matka, Marcheline Bertrand była aktorką i modelką, a obecnie kieruje karierą córki.
Zanim Angelina została aktorką, zaczęła używać nazwiska Jolie, prawdopodobnie po to, żeby całą sławę zawdzięczać tylko sobie i nie być kojarzoną ze swym sławnym ojcem. Dorastała w Los Angeles, później szkoliła się i występowała w Lee Strasberg Theatre Institute. Można ją było zobaczyć w kilku przedstawieniach scenicznych.

Pracowała jako profesjonalna modelka w Londynie, Nowym Jorku i Los Angeles. Poza tym występowała w wideoklipach takich artystów jak Meat Loaf ("Rock 'n' Roll Dreams Come True"), The Rolling Stones ("Anybody Seen My Baby?"), Lenny Kravitz, Antonello Venditti i Lemonheads. Dodatkowo wystąpiła w pięciu filmach reżyserowanych przez jej brata Jamesa Havena Voighta dla USC School of Cinema.

Angelina Jolie wyszła za mąż w 1996 roku za Johna Lee Millera (znany z Trainspotting), z którym grała w filmie Hackers. Film ten był jej większym debiutem ekranowym i właściwie początkiem kariery, której niejakim ukoronowaniem było zdobycie Oscara w 2000 roku za najlepszą rolę drugoplanową w filmie Girl, Interrupted. Małżeństwo z Johnem Lee Millerem nie trwało jednak zbyt długo. Rozwód nastąpił w styczniu 1999 r.

W 1996 roku Angelina zagrała w filmie Playing God. Wystąpiła w nim m.in. z Davidem Duchownym i Timothym Huttonem. PóĄniej zagrała w filmie telewizyjnym Gia, produkowanym przez HBO, za który to otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki od Screen Actors Guild Awards - nagroda Guildy, oraz Golden Globe - Złoty Glob.

W maju 2000r. Angelina wzięła cichy ślub w Las Vegas. Jej wybrankiem jest 44-letni aktor Billy Bob Thornton. Pobrali się w dwudziestominutowej ceremonii (jak to w Las Vegas) pozbawionej gości. Oboje pojawili się w dżinsach. W zasadzie już mieli za sobą krótki okres pożycia małżeńskiego, byli bowiem mężem i żoną na planie filmu Pushing Tin.

Mniej oficjalne informacje:

* Angelina posiada rozległą kolekcję sztyletów i jest zafascynowana ciemną stroną życia.
* Podczas ślubu w maju 1996 r. miała na sobie seksowne czarne gumowe ubranie.
* Kocha jaszczurki i węże.
* Jest leworęczna.
* Jej ulubionym filmem w którym wystąpił jej ojciec jest Anaconda.
* Ma rozmaite tatuaże:
o krzyż na biodrze przykrywający stary tatuaż przedstawiający smoka,
o smok na jej lewym barku,
o imię aktualnego męża "Billy Bob" powyżej smoka,
o indiańskie symbole na plecach,
o Japoński symbol śmierci na prawym ramieniu,
o "H" na lewym przegubie dłoni,
o "Quod me nutrit me destruit" na brzuchu, co po łacinie mniej więcej znaczy: "Kto żywi mnie, niszczy mnie", lub (faktycznie brzmi lepiej): "To, co mnie trzyma przy życiu, jednocześnie mnie zabija",
o na wewnętrznej stronie lewego przedramienia: "A prayer for the wild at heart, kept in cages" - Tennesee Williamsa,
o Smok na plecach.

Niestety nie jest tak łatwo rozpoznać te wszystkie tatuaże Angeliny. Jeśli ktoś ma jakieś informacje lub inne zdanie na ten temat, to proszę o kontakt.