Odpowiedzi

2010-01-13T17:44:05+01:00
1. Łodyga składa się z odcinka płożącego się po ziemi, widlasto rozgałęzionego z drobnymi liśćmi. Szczytowa częśc łodygi wyrasta pionowo i zakończona jest kłosem lub kilkoma kłosami zarodnionośnymi.
2. Ich zarodniki służą do osuszania sączących się ran
5 3 5
  • Użytkownik Zadane
2010-01-13T18:01:07+01:00
1)
To bylina z łodygą czołgającą się, często osiągającą długość 1 metra, widlasto rozgałęzioną.Liście są ustawione zwykle w pięciu, rzadziej w ośmiu szeregach, gęściej w górnej części łodygi, rzadziej w dolnej.
Są one małe, całobrzegie lub drobno piłkowane, bez włosków, przeważnie poziomo odstające od łodygi, rzadziej do niej
przylegajace. Na dolnej stronie mają wyraźny nerw. Liście zarodniowe są zebrane w kłos. Kłosy osadzone są pojedynczo. Liście zarodnikowe są szerokojajowate, zaostrzone, żółtawe, później brunatnawe, o błoniastym brzegu. Zarodniki dojrzewają w lipcu – wrześniu. Widłak jałowcowaty należy do gatunków obszarów oceaniczno-suboceanicznych o zasięgu okołobiegunowym i jest typową rośliną gęstych borów jodłowych i sosnowych, a także bagiennych borów brzozowo-sosnowych i brzozowo-świerkowych. Jest to roślina cieniolubna. W lecznictwie ludowym zarodniki tej rośliny stosowano jako środek przeciw wszom i innym pasożytom zewnętrznym. Zarodniki tego gatunku zawierają dużo łatwopalnego olejku eterycznego i z tego powodu były wykorzystywane do czyszczenia kominów z sadzy. W Polsce jest to gatunek
chroniony.
2)
Zarodniki widłaków jeszcze dziś znajdują różne zastosowanie. Zbiera się je z dojrzałych kłosów zarodniowych i suszy. Używane są jako zasypka dla niemowląt i na rany lub jako otoczka w produkcji pigułek.
4 4 4
2010-01-13T18:03:02+01:00
1.Sporofit jest zieloną, samożywną, pokrytą drobnymi, liśćmi, osiągającą kilkadziesiąt centymetrów długości. Sporofile podobne są do liści płonnych

2.Zarodniki widłaków były używane do produkcji ogni sztucznych a zarodniki widłaka goździstego do produkcji likopodium (substancja zapobiegająca zlepianiu sie pigułek recepturowych)
5 4 5