Odpowiedzi

2010-01-13T17:48:56+01:00
APPLE PIE
Cake:
3 glasses of flour
1 teaspoonful of baking powder
3/4 glasses of the small sugar for baking
1 vanilla sugar of
250 g of the margarine (butter or margarine can be)
3 yolks
1 entire egg of the
Apple:
2 kg of apples (best the russet or the Antonovka)
about 12 teaspoonfuls of sugar
1 vanilla sugar
5 - 10 dag raisin
1 teaspoonful of the cinnamon

To peel apples and to cut up to little pieces and with the sugar and the vanilla sugar lightly to stir-fry so that they don't break down. To add raisins and the cinnamon. To sieve the flour with the baking powder directly to the pastry board, to add the sugar, the vanilla sugar and butter. To chop the whole up with the knife. To add 3 yolks and 1 entire egg. To knead dough quickly and to divide in 2 parts. To roll one part up and to lay on the metal plate (for form). To lay apples out. To apples to put compacted on stiffly proteins of around three eggs with addition 1/4 glasses of the sugar. To the top to put the second part of the cake rolled up. To put to the hot oven and to bake for 1 hour in temperature 175 - 180 steps. After baking to sprinkle with icing sugar.SZARLOTKA
Ciasto:
3 szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3/4 szklanki drobnego cukru do pieczenia
1 cukier waniliowy
250 g masła roślinnego (może być masło lub margaryna)
3 żółtka
1 całe jajko
Jabłka:
2 kg jabłek (najlepiej szara reneta albo antonówka)
około 12 łyżeczek cukru
1 cukier waniliowy
5 -10 dag rodzynek
1 łyżeczka cynamonu

Jabłka obrać i pokroić na niewielkie kawałki i razem z cukrem oraz cukrem waniliowym lekko podsmażyć, tak aby się nie rozpadły. Dodać rodzynki i cynamon.
Przesiać mąkę razem z proszkiem do pieczenia bezpośrednio na stolnicę, dodać cukier, cukier waniliowy oraz masło. Całość posiekać nożem. Dodać 3 żółtka i 1 całe jajko. Zagnieść szybko ciasto i podzielić na 2 części.
Jedną część rozwałkować i położyć na blaszce (formie). Wyłożyć jabłka. Na jabłka położyć ubite na sztywno białka z trzech jaj z dodatkiem 1/4 szklanki cukru. Na wierzch położyć drugą część rozwałkowanego ciasta.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 1 godzinę w temperaturze 175 - 180 stopni. Po upieczeniu posypać cukrem pudrem.