Cześć. Potrzebuję pilnie krótkich informacji na niżej podane tematy. Mam jutro sprawdzian z historii i żeby wiedzieć coś nie coś w skrócie proszę by ktoś udzielił odpowiedzi. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

-etapy działań wojennych
-przełomowe bitwy (front wschodni, front południowy, afrykański, dalekowschodni, Pacyfik)
-powstanie wielkiej koalicji (konferencja wielkiej trójki, Teheran i Jałta)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-13T18:55:36+01:00
Chyba nie muszę wspominać o latach od 1933-1939 ? Myślę, że nie. Więc:


W niektórych publikacjach można spotkać datę 25/26, czyli incydent Jabłonkowski, czyli atak na stacje w Mostach. Było to związane w pierwotnym planem ataku na przełom 25 i 26 Sierpnia. Ale gwarancje Wielkiej Brytanii wobec RP przestraszyły Hitlera i zawiesił operację. 1 Wrzesień 1939 agresja zbrojna III Rzeszy na Polskę, była to operacja "Fall Weiss". Początkowo bombardowanie WIelunia [o 4.32], poźniej pierwsze strzały z pancernika szlezwik holstein na składnicę Polska na Westerplatte. Dokładnie o 4.48, a nie jak zapisano w dzienniku garnizonu o 4.45.
Raczej nie będe pisał o rozmieszeniu i dowódcach poszczególnych armii, bo to bez mapy mija się z celem. Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych był marszałek Edward Rydz- Śmigły. Natomiast Głównodowodzącym sił Wehrmachtu był Walther von Brauchitsch.
Najważniesze bitwy: Mokrą, Mławą, Obrona Helu. Bitwa pod Bzurą [dowodził gen. Kutrzeba] Obrona Warszawy.
Bitwa pod Kockiem 2-5 października [dowodził gen. Kleeberg]

Agresja Niemiecka na Norwegię.
Bitwa o Narwik, udział Samdozielnej Brygady Strzelców Podhalańskich [gen. Szyszko-Bohusz]
tzw. Operacja "fall gelb" Inwacja na Państwa Beneluksu i Francję [10 maja 1940] W sumie tutaj żadnych znaczących bitew nie było poza zdobyciem twierdzy Eben-Emael [Linia Maginota]. Kilka niemieckich klinów załatwiło sprawę. :)
Zdobycię państw bałkańskich to była formalność.


Front Afrykański:
Obrona Tobruka, Aleksandrii, Trypolisu.
Operacja "Torch", czyli inwazja na północną afrykę 8 listopada 1942

Operacja "Husky"
Inwazja na Sycylię [10 lipca 1943] i na Włochy [Wrzesień

Front Wschodni
Operacja Barbarossa [22 czerwiec 1941] szybki rajd, i pełny sukces blitzkriegu. Bitwy: pod Leningradem, Moskwą, Stalingradem.
Późniejsza ofensywa radziecka bitwy pod Lenino, na Krymie, pod Prochorowką [stricte Łuku Kurskim] Warszawą, "Fechtung Breslau"


Operacja Overlord
D-Day [6 czerwiec 1944]
Zdobycie Pointe du Hoc, Sainte-Mère-Église, Caen, Carentan, Le Havre i Cherbourg.
Później kocioł Falaise. Wyzwolenie Paryża. Do września pościg za uciekającymi wojskami hitlerowskimi. We wrześniu operacja "market garden". Walki na linii Zygfryda.