Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-14T23:54:55+01:00
Większość wyznawców prawosławia i innych obrządków wschodnich w Polsce obchodzi Nowy Rok. Wszystkie Święta w tym obrządku są ustalane zgodnie z kalendarzem juliańskim i przesunięte o 13 dni w stosunku do kalendarza gregorianskiego, używanego przez katolików.

W Nowy Rok, chrześcijanie wschodni obchodzą także święto Obrzezania Pańskiego. Podczas nabożeństwa modlą się o pokój i łaskę Bożą w nadchodzącym roku. Natomiast w modlitwie dziękczynnej zwracają się o pomyślność dla wszystkich ludzi, nie tylko wyznawców prawosławia.

Cykl świąt zimowych, w skład których wchodzi Boże Narodzenie i Nowy Rok, zamyka święto Epifanii, symbolizujące chrzest Pański w Jordanie.

Oprócz wyznawców prawosławia, w tym samym czasie świętują grekokatolicy, wyznawcy obrządku ormiańskiego i bizantyjsko-słowiańskiego.

Historia Kościoła prawosławnego w Polsce rozpoczęła się w XIV wieku, dopiero w 1633 roku król Władysław IV określił jego zasady prawne.

W Polsce jest ponad 600 tysięcy wyznawców prawosławia. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny składa się z 6 diecezji podzielonych na 22 dekanaty, które z kolei dzielą się na 250 parafii. Najwięcej wiernych mieszka na Białostocczyźnie - w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach.

Kościół Prawosławny jest drugim pod względem liczebności Kościołem w Polsce.