Odpowiedzi

  • Ja17
  • Początkujący
2010-01-13T20:58:02+01:00
LEGENDA O JANOSIKU
Pewnego razu wracał student na wakacje do domu i zabłądził w lesie. Wspiąwszy się na drzewo zauważył w oddali światełko, więc tam się skierował. Trafił do chatki trzech czarownic, ale nie zrażony poprosił o nocleg. Czarownice sprawdziły, czy to wytrzymały człowiek, położywszy mu na żywe ciało – rozpalony węgiel. Janosik zniósł dzielnie tę próbę, a czarownice postanowiły zrobić z niego zbójnika. Ofiarowały mu ciupagę, koszulę i pas, które miały stanowić o jego sile i błyskawicznym przenoszeniu się z miejsca na miejsce.
Aby jednak zostać zbójnikiem, musiał obrabować własnego ojca. I rzeczywiście, nazajutrz wybierał się na jarmark po woły. Janosik ostrzegał go przed zbójnikami, ale ojciec zlekceważył dobre rady syna i wyruszył w drogę.

Tymczasem Janosik przebrał się w strój zbójecki i zaskoczył ojca w lesie, zabrał mu pieniądze i dzięki swej ciupadze bardzo szybko znalazł się w domu. Kiedy załamany ojciec wrócił w rodzinne progi bez grosza, Janosik wyjaśnił mu, jak to się stało i oddał, co zrabował.
Następnie oświadczył, że zostanie zbójnikiem. Dobrał sobie dwunastu ludzi, których najpierw wypróbował a na siedzibę obrał sobie Liptowo. Tam, w lesie ukrył się ze swoją bandą. Rabował tylko bogaczy, a ubogich często wspomagał pieniędzmi.
Pewnego razu Janosik wraz ze swymi kamratami wprosił się do bogatego pana na obiad. Ten postanowił urządzić zasadzkę, zgromadził najsilniejszych ludzi ze wsi i sądził, że uda mu się pojmać Janosika. Zbójnik jednak od razu zorientował się, że czeka go zdrada, więc rozprawił się z niegościnnym panem, zabierając mu wszystkie pieniądze.
Nawet wojsko cesarza z Wiednia nie mogło schwytać Janosika. Czarodziejskiej koszuli nie imały się kule, a ciupaga biła i rąbała na wszystkie strony, aż żołnierze pouciekali. Innym razem jakiś zdrajca chciał Janosika zastrzelić podczas modlitwy, ale kule odskakiwały od jego koszuli, więc przestraszony uciekł.
Tymczasem cesarz z innym królem wypowiedzieli sobie wojnę, lecz ostatecznie o zwycięstwie miał rozstrzygnąć pojedynek dwóch rycerzy. Cesarz kazał wezwać Janosika. Zbójnik zgodził się na odbycie pojedynku, a zobaczywszy przeciwnika konno, całego zakutego w zbroję, chwycił tylko konia za nogę, która została mu w ręku. Rycerz obalony na ziemię, nie mógł już dalej walczyć.
Po zwycięskim pojedynku Janosik wrócił do Liptowa, ale mieszkańcy sprzysięgli się przeciwko niemu. Poprzez kobietę, u której bywał ze swoją bandą, dowiedzieli się, skąd czerpie swą siłę. Kiedy podczas snu pozbawili Janosika czarodziejskich darów trzech sióstr, utracił swą moc. Pojmano go i skazano na śmierć przez powieszenie. Ułaskawienie od cesarza przyszło zbyt późno. Cesarz nie darował jednak Liptakom śmierci Janosika, któremu tyle zawdzięczał i do tej pory muszą płacić wysoki podatek.
Tak Janosik zginął przez przebiegłą kobietę.

TROSZE WIĘCEJ NIŻ 1 STRONE ALE SKRUĆ SOBIE TROSZĘ
1 5 1