ROZPRAWKA
Prosiłbym Rozprawke na temat czy Zbyszko z Bogadańca to następca Rolanda?
1.Roland Jako ideał średniowiecznego rycerza.
2. Teza Zbyszka z Bogdańca możemy uznać za następcę Rolanda.

Kartka A4. W sumie mam na piątek ale jakby dało rade dzisiaj to byłbym wdzięczny:) Sam tego nie napiszę.. A i trochę języka potocznego żeby nauczycielka nie gadała że ,, z internetu''. Z góry dzięki:))

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-14T18:25:11+01:00
Czy Zbyszko z Bogdańca to następca Rolanda? W tej pracy chciałbym udowodnić, że to stwierdzenie nie jest do końca odpowiednie, ale poniekąd są to słowa prawdziwe.
Argumentem odrzucającym to stwierdzenie jest porywczość młodzieńca i jego nierozważne, a niekiedy nawet głupie postępowanie. Możemy to zaobserwować we fragmencie, w którym Zbyszko atakuję posła krzyżackiego.
Dowodem na podobieństwo Zbyszka do Rolanda jest fakt, że obaj mimo potknięć , które spotykał Zbyszko, są mężni, stanowczy i nieugięci w swoich decyzjach. Odznaczają się szczególnym bohaterstwem i potrafią dbać o swój honor. Nad życie stawiają ojczyznę, miłość i wiarę.
Kolejnym argumentem popierającym podobieństwo bohaterów jest fakt, że według mnie liczy się natura i wnętrze człowieka. Bohaterzy pokazali, że mają bogate wnętrze i są gotowi nawet zginąć za ojczyznę i to co kochają.
Z poniższych sądów nie można odpowiedzieć bardzo precyzyjnie na pytanie czy Zbyszko był następcą Rolanda. Porównując argumenty za i przeciw temu stwierdzeniu doszedłem do wniosku, że mimo różnicy kultury, czasu i przeżyć bohaterów ich wewnętrzna strona jest do siebie bardzo zbliżona. Widać, że ich moralność i zasady postępowania są bardzo podobne . Biorąc pod uwagę te podobieństwa jestem zdania, że podobieństwa wewnętrzne są ważniejsze od innych i liczy się to co człowiek ma wewnątrz. Moim zdaniem te postacie są do siebie bardziej zbliżone, a niżeli miałyby się różnić.
5 3 5
2010-01-14T21:27:25+01:00
„Czy Zbyszko z Bogadańca to następca Rolanda?”, śmiem twierdzić, że tak. Oczywiście jest to niebywałe porównanie dwóch zupełnie innych osobowości, jednak oby dwaj rycerze mieli swoje niesamowite historie, które pokazują męstwo i odwagę mężczyzn średniowiecza. Argumentem przeciw tej tezie jest zapewne różnica charakterów i stylu bycia Zbyszka, ale nie to jest najważniejsze w odpowiedzi na takie pytanie. Ronald zginął w boju za własne przekonania, jako wierny sługa swego kraju. To właśnie oddanie swych usług rycerskich ojczyźnie łączy tych dwóch niebywałych wojowników. Każdy z nich mógłby się pochwalić wieloma stoczonymi walkami za honor i wolność swego kraju oraz jego idee, co umacnia moje przekonanie iż teza jest wiarygodna. Kolejny argument który może być za potwierdzeniu tezy to fakt iż obaj mężczyźni walczyli w innych bitwach i za inne ideały, aczkolwiek w ten sam sposób tzn. poświęcając całego siebie, broniąc swój własny rycerski honor. Argumentem przeciwnym potwierdzeniu tej tezy jest to iż Roland zginął poświęcając się rzucając się w o wiele większą armię wroga potęgując swoje męstwo, a Zbyszko walczył lecz bez takich wybitnych przedstawień, chociaż ten argument można podważyć ponieważ Zbyszko też nie raz i nie dwa walczył dzielnie otrzymując ciosy i doznając poważnych ran, chwalebna śmierć Rolanda nie wykreśla Zbyszka jako jego następcy. Myślę że moje argumenty przekonały was o poprawności tezy iż Zbyszko z Bogdańca jest następcom Rolanda.
12 2 12