1. Jesteś w Anglii. Wczoraj, gdy wracałaś wieczorem do domu, w autobusie przydarzyła ci się niefortunna przygoda. Powiedz koleżance :
- co się zdarzyło w autobusie
- jakie były skutki tej przygody
- o której godzinie dotarłaś do domu

2. Po zajęciach na kursie językowym poszłaś ze znajomymi coś zjeść. po powrocie do domu, okazuje się, że twoi gospodarze czekają na ciebie z obiadem.
- wyjaśnij, dlaczego nie możesz go zjeść
- przeproś za to, że nie uprzedziłaś ich, iż zjesz coś na mieście.
- zaproponuj jakieś rozwiązanie tej sytuacji.

1

Odpowiedzi

2010-01-13T21:54:35+01:00
Hi Morgan,
you can't imagine how nervous I was yesterday. When I went to home by bus I met 2 elderly women. A Bus was crowded and all places were occupied. I was standing near door and those women. Suddenly, the bus braked and I striked one of this women my bag. She started shouting at me. She sad: you haven't good manners, respect for elder people etc. etc. Everyone was looking at me. I hadn't no idea what I had to do. I sad "Im sorry" and I went out of the bus in nearest bus stop. I had to go home 6 km! I were there at 21.35...but i should be at 19.40! Oh god, never again...

drugie zadanie :)
Martha, Jacob, Im so sorry but I can't eat dinner with you. I hadn't no idea that you're waiting for me with meal. I'm feeling so stupid. I ate lunch with my friends after my english course. I must apologize that I didn't call to you that I can't eat with you a dinner. But i have a suggestion. I would love to take you for a lunch tomorrow. I will pay of course. What do you think?