Odpowiedzi

2016-12-04T00:01:06+01:00
W czasie narady zwołanej przez Achillesa Grecy zwracają się do wróżbity o wyjaśnienie przyczyny szerzącej się zarazy. Okazuje się, że to Agamemnon ściągnął na Achajów gniew Apollina i musi teraz zwrócić zabraną Chryzesowi córkę - Helenę. Dowódca Greków godzi się na oddanie jej ojcu, żądając w zamian branki Achillesa, Bryzejdy. Achilles pozwala ją zabrać, rozżalony prosi jednak matkę Tetydę, by wybłagała u zeusa klęskę Achajów, by pognębić Agamemnona.       
       Na Olimpie wybucha spór między Zeusem, pragnącym dopomóc Trojanom i jego żoną Herą, opiekującą się Grekami.   
           Kiedy wódz grecki zbiera swe wojska i rusza pod Troję, Achilles pozostaje w obozie, a Trojanie zwyciężają w bitwie. Po zakończonej walce w obydwu obozach odbywają się narady. Następnego dnia przeciwnicy zawierają rozejm, grzebią swych zmarłych i przygotowują się do kolejnych starć.     
         W obozie Greków panuje przygnębienie, Agamemnon jest zrozpaczony i chce zaniechać dalszej walki. Za radą Nestora Achajowie postanawiają jednak namówić Achillesa, by przyszedł im z pomocą. Patroklos- jego wierny przyjaciel- błaga syna Tetydy, aby pomógł Achajom, lecz ten nie chce włączyć się do walki, pożycza nu jednak swoją zbroję. Patroklos odpiera wroga i posuwa się pod mury Troi. Ginie jednak z rąk Hektora, któremu dopomógł Apollo.         
     Rozżalony śmiercią przyjaciela Achilles wyrusza do boju, wedle proroctwa i on też wkrótce zginie. Na polu walki pozostaje tylko Hektor, podejmuje on walkę z Grekiem i ginie z jego ręki.       
       Do greckiego obozu przybywa Priam, błagając o oddanie ciała syna. Achilles jest wzruszony, jego gniew mija i oddaje starcowi zwłoki Hektora. Nazajutrz król powraca do Troi, ciało Hektora zostaje spalone na stosie.