Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-13T19:54:58+01:00
1.WOŚP został założony w Warszawie 2 marca 1993 przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke. Pierworotnie akcja została zapoczątkowana przez magazyn BRUM TOP - piątkową audycję programu III PR prowadzoną przez Jerzego Owsiaka - spontaniczne datki przesyłane w kopertach i przekazami trafiały za pośrednictwem Owsiaka i PR na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy dnia 3 stycznia 1993, zapoczątkowanej przez Owsiaka w muzycznym programie emitowanym przez drugi kanał Polskiej Telewizji (TVP2) pt. "Róbta co chceta", znanym również pod nazwa "Kręcioła".

Pieniądze były zbierane dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Uwieńczeniem tego happeningu był finał całej akcji, zorganizowany w studiu TVP2 w Warszawie i wyemitowany przez tę stację 3 stycznia 1993. Podczas pierwszego finału zebrano ponad 1,5 mln dolarów, co przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dzięki zebranym pieniądzom Jerzy Owsiak, z później założoną Fundacją, mógł zakupić potrzebny sprzęt nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale także dla 10 oddziałów Kardiochirurgi Dziecięcej w Polsce.

Dotychczas odbyło się 18 edycji "Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy", podczas których zebrano łącznie ok. 110 mln dolarów (bez ostatniej edycji). Pieniądze te wykorzystano na zakup sprzętu medycznego dla ponad 650 placówek medycznych w całej Polsce.

Finał WOŚP stał się cykliczną imprezą wpisaną na stałe w polski kalendarz. Co roku w wielu zakątkach Polski organizowane są koncerty, festyny, festiwale, happeningi, na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, które często grają za darmo. Co roku do Fundacji zgłasza się ponad 120 000 wolontariuszy chętnych do kwestowania na ulicach miast. W każdym województwie działają lokalne "Sztaby WOŚP", które są odpowiedzialne za wstępne zliczanie pieniędzy zebranych przez podległych im wolontariuszy, a następnie przelanie ich na konto WOŚP. W zakresie ich obowiązków jest też organizowanie lokalnych finałów WOŚP w większych miastach w Polsce.

Podczas każdego finału licytowane są "Złote Serduszka", "Złote Karty Telefoniczne" oraz różnorodne upominki podarowane przez ludzi z Polski i z całego świata na rzecz Fundacji. Najbardziej zacięta walka toczyła się o złote serduszko z numerem "1" podczas trwania XVII Finału wylicytowane za 1 009 000 zł. Najwyższą cenę osiągnęło serduszko w XVIII finale: 1 110 000 zł.

Tradycja licytowania serduszek powstała podczas pierwszej edycji Finału WOŚP w 1993, kiedy to Fundacja otrzymała złote wyroby. Warszawski jubiler, Jerzy Kozak, podsunął pomysł, aby ze złota podarowanego Fundacji wykonać "Złote Serduszka". Autorem wzoru serduszka jest Mennica Państwowa. Każde z serduszek ma na sobie napisany kolejny numer oraz datę Finału, podczas którego było licytowane. W każdym serduszku jest dokładnie 3,3789 grama złota. Mennica Państwowa wypuściła już 10 edycji "Złotych Serduszek", każda edycja po 500 sztuk. Ostatnia seria serduszek została zlicytowana podczas trwania XI Finału WOŚP. Do każdego serduszka dodawany był stosowny certyfikat potwierdzający zakup serduszka.

Kolejnym zwyczajem zapoczątkowanym przez Jerzego Owsiaka jest rozpoczęta podczas trwania VI Finału WOŚP licytacja "Złotych Kart Telefonicznych", wyprodukowanych i podarowanych przez Telekomunikację Polską. Pierwsza partia złotych kart została zlicytowana podczas trwania VI Finału. Co roku na publiczną i ogólnie dostępną aukcję jest wystawianych 100 kart. Podczas VI Finału, gdy karty pojawiły się po raz pierwszy, karta z numerem "1" osiągnęła cenę 3 000 zł, a podczas VII edycji Finału uzyskała 7.000 zł. Podczas IX Finału "Złota Karta Telefoniczna" z numerem "1" uzyskała cenę 50 000 zł. Również do "złotych kart" Fundacja dołącza odpowiednie certyfikaty. Największą kwotę w historii WOŚP, w wysokości 550 000 zł, wręczyła w roku 2007 Marta Wiśniewska (Mandaryna).

Podczas XII edycji Finału WOŚP zamiast "Złotych Serduszek" Fundacja wystawiła na licytację 300 szt. "Złotych Medali" wykonanych przez Mennicę Polską z kruszców zebranych podczas poprzedniego finału. Medale ważące 33,33 grama wykonane były ze złota i srebra: środek ze złota próby 999 oraz pierścień ze srebra próby 925. Podobne medale licytowane były także podczas kolejnych finałów w latach 2005-2007 i zawierały symbol nawiązujący do celu zbiórki pieniędzy.

W 2005 roku z okazji XIII Finału WOŚP zbierano pieniądze w puszki ze skrzydełkami.

Poczynając od XIV Finału WOŚP operator komunikatora internetowego Gadu-Gadu postanowił organizować licytacje najkrótszych numerów Gadu-Gadu. Co roku jest to numer odpowiadający edycji Finału. Do czasu rozpoczęcia licytacji kolejne numery używane są do komunikacji z Fundacją WOŚP, a po zakończeniu aukcji przechodzą w posiadanie osoby, która zaoferowała najwyższą sumę. Od tego momentu, aż do następnego Finału, Fundacja zaczyna używać kolejnego numeru Gadu-Gadu. Posiadaczem tak krótkiego numeru może zostać tylko jedna osoba rocznie.

Również Allegro ma swój wkład w fundację, udostępniając co roku swój mechanizm aukcyjny do przeprowadzania aukcji internetowych, na których każda osoba może wystawić na licytację swoje przedmioty. Wylicytowane kwoty są przelewane przez kupujących bezpośrednio na konto fundacji.

2. Zebrano 36 118 272 zł. Do tej pory na końcie WOŚP znalazło się 13 268 496zł.
1 4 1