Odpowiedzi

2010-01-13T21:02:07+01:00
Gladiator był niewolnikiem który walczył na arenie z innym gladiatorem lub groźnym zwierzęcien np.lwem. Walki te odbywały sie w starozytnym rzymie.
Walki gladiatorów były jedną z najpopularniejszych rzymskich rozrywek. Najlepsi z nich stawali się często bardzo sławni (podobnie jak dzisiaj sportowcy).
3 5 3
2010-01-13T21:04:59+01:00
Typy gladiatorów

Charakter walk oraz stosowane uzbrojenia było urozmaicone. Rzymianie wyróżniali następujące kategorie gladiatorów:

* Andabata – ubrany w kolczugę, walczył pieszo lub konno w hełmie z zasłoną bez otworów na oczy.
* Bestiarius - był wyposażony jedynie w sztylet lub włócznię i walczył z dzikimi zwierzętami (w walkach zwanych venatio) często ponosząc śmierć.
* Dimachaerus – walczył bez hełmu używał dwóch sztyletów.
* Eques – walczył konno mieczem i włócznią, miał okrągłą tarczę.

Eques

* Essedarius - walczył z wozu zaprzężonego w dwa konie (essedum) powożonego przez woźnicę.
* Gal - był bardzo zbliżony w typie uzbrojenia do mirmillo.
* Laquearius - używał sznura z pętlą, podobnego do lassa.
* Mirmillo (murmillo) – osłaniał głowę hełmem przypominającym głowę ryby mormylos; dodatkowo był wyposażony w osłonę ramienia, miecz oraz podłużną tarczę.
* Provocator – najczęściej wystawiany był przeciw samnitom; jego rynsztunek i uzbrojenie różniły się w zależności od rodzaju walki.
* Retiarius (sieciarz) - walczył trójzębem lub harpunem zrobionym z ości tuńczyka, sztyletem oraz siecią, którą zarzucał przeciwnikowi na głowę;

W okresie późnego cesarstwa państwo utrzymywało własnych gladiatorów – byli oni wykorzystywani przez niektórych cesarzy obok wojsk regularnych w okresach wojen domowych.
2 1 2