1.Opisz następujące wady, urazy: złamania, zwichnięcia i skręcenia, reumatyzm, artretyzm, osteoporoza, skolioza, krzywica.
2. Co to są anaboliki i jak wpływają na organizm człowieka ?
3. W jaki sposób sportowcy np. lekkoatleci zwiększaja zasoby glikogenu w komórkach i liczbę czerwonych ciałek we krwi ?
4. Dlaczego włókna czerwone są bogate w mitochondria ?
5. Podaj który skurcz ( izotoniczny czy izometryczny ) jest przykładem pracy statycznej, a który dynamicznej. Uzasadnij.

Z GÓRY DZIĘKI!!!!!!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-15T13:14:21+01:00
1].
--REUMATYZM,GOŚCIEC PRZEWLEKŁY to choroba,którą cechuje przewlekły stan zapalny stawów kończyn lub kręgosłupa,prowadzący do zniekształceń i zesztywnień;może prowadzić do inwalidztwa.
--KRZYWICA to przewlekłe schorzenie dziecka głównie między 6 a 18 miesiącem życia,występuje wskutek zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu na tle awitaminozy D;zaburzenia we wzroście kości i ich zniekształcenie; leczenie głównie witaminą D.
--SKOLIOZA to boczne skrzywienie kręgosłupa w różnych jego odcinkach, powstaje głównie wskutek wad postawy,zmian w lręgach i porażeń mięśni grzbietu.
--ZŁAMANIE to przerwanie ciągłości tkanki kostnej wskutek nadmiernego skręcenia,ugięcia lub silnego urazu mechanicznego;może nastąpić przemieszczenie odłamów kostnych;konieczne nastawienie i unieruchomienie,a niekiedy leczenie operacyjne.
--OSTEOPOROZA,ZRZESZOTNIENIE KOŚCI to przewlekłe odwapnienie kości, zmniejszenie ich masy i gęstości oraz zwiększona łmliwość;przyczyny różnorodne,najczęściej zaburzenia hormonalne.
--ZWICHNIĘCIE STAWU to przemieszczenie powierzchni stawowych dwu kości tego samego stawu,połączone z uszkodzeniem torebki stawowej i więzadeł;ból,obrzęk,ograniczenie ruchomości w stawie;leczenie,nastawienie stawu i unieruchomienie.
2].
--ANABOLIKI,ANABOLICZNE LEKI są to leki najczęściej z grupy hormonalnych; wzmagają syntezę białek w organizmie i ich odkładanie w tkankach;w medycynie stosowane w przewlekłych chorobach wyniszczających,w stanach zaników mięśniowych;w sporcie używane jako środki dopingujące-zabieg ten jest niedozwolony,ujawniony grozi dyskwalifikacją sportową.

Mam tylko takie informacje,ale może ci się przydadzą do twojej pracy.POZDRAWIAM.
5 3 5
2010-01-15T14:30:45+01:00
1.
Złamanie-całkowite przerwanie ciągłości kości (gdy dochodzi do przerwania niecałkowitego określa się je jako nadłamanie).

Zwichnięcie-uszkodzenie, w którym dochodzi do chwilowej bądź trwałej utraty kontaktu powierzchni stawowych, przemieszczenie kości w torebce stawowej lub całkowite wyciągnięcie z niej kości.

Skręcenie-uraz polegający na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Na skutek skręcenia może dojść do uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł, chrząstki stawowej, a niekiedy także uszkodzenia fragmentów kostnych.

Reumatyzm-?

Artretym-Jest to schorzenie polegajace na zapaleniu stawow. Towarzysza temu bol i uczucie sztywnosci jak rowniez opuchlizna.
Sa dwa rodzaje artretyzmu: osteoartretyzm i artretyzm reumatyczny(ten najczesciej jest nastepstwem zlamania czy uszkodzenia stawu).


Osteoporoza-stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania.

Skolioza-skrzywienie kręgosłupa, zwane często "bocznym skrzywieniem kręgosłupa". Wbrew nazwie, skolioza nie jest jedynie bocznym skrzywieniem, a trójpłaszczyznowym.

Krzywica-choroba występująca u dzieci, najczęściej pomiędzy 2 miesiącem a 3 rokiem życia dziecka.Spowodowana najczęściej niedoborem witaminy D. Powoduje zmiany w układzie kostnym i zaburzenia rozwojowe.

20 4 20