Odpowiedzi

2010-01-14T14:20:20+01:00
Występowanie: Skorupiaki są zwierzętami wodnymi, występują także nieliczne gatunki lądowe.

Cechy charakterystyczne: Skorupiaki mają wielkość od 0,5 mm do kilkudziesięciu cm. Ciało podzielone na kilka odcinków, widocznie oddzielają się od siebie części takie jak: głowa, tułów lub głowotułów, odwłok. Głowa posiada zazwyczaj dwie pary czułków, parę oczu, żuwaczki oraz dwie pary szczęk. Na tułowiu znajdują się odnóża w różnych ilościach zależnie od gatunku, a także skrzela. Większość skorupiaków posiada pancerz.

Skorupiaki mają zginacze i prostowniki, których działanie jest antagonistyczne. Skorupiaki posiadają otwarty układ krążenia, w którym znajduje się i krąży mieszanina krwi i płynu jamy ciała - hemolimfa. Posiadają także barwniki oddechowe w postaci hemoglobiny i hemocyjaniny.

Oddychanie u mniejszych gatunków odbywa się poprzez całą powierzchnię ciała, natomiast u większych skorupiaków za pomocą płuc lub skrzela. Do wydalania służą narządy o nazwie metanefrydia, które znajdują się w gruczołach czułkowych, a także szczękowych.

Skorupiaki są rozdzielno płciowe, jednak występują także obojnaki.

Środowisko życia: Zwierzęta wodne, w większości wolno żyjące, rzadziej osiadłe (wąsonogi), nieliczne lądowe - te na ogół składają jaja w morzu, część na lądzie w wilgoci.
2010-01-14T14:26:39+01:00
Skorupiaki - Ich ciało jest segmentowane oraz podzielone na odcinki : głowotułów i odwłok. Mają liczne odnóża, które ułatwiają poruszanie się. Ich szkielet zewnętrzny ma postać chitynowego pancerza.

Mięczaki - Prowadzą stosunkowo mało ruchliwy lub osiadły tryb życia. Żyją w piasku lub mule.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-14T14:26:52+01:00
Skorupiaki:
- pancerz okrywający ciało,
-mają głowotłów i niewielki odwłok,
-w głowotłowiu mają oczy, czułki oraz 5 odnóży krocznych,
- pod odwłokiem znajdują się odnóża służące do pływania,
-narządami wymiany gazowej są skrzela.
Mięczki:
- mają miękkie ciało na zewnątrz pokryte twardą muszlą,
-poruszają się dzieki skurczom mięśnia nogi,
-u lądowych mięczaków mymiana gazowa zachodzi za pomocą płuc, a wodnych za pomocą skrzeli.