Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-14T15:53:39+01:00
Woliński Park Narodowy.
Został utworzony w 1960 roku w północno-zachodniej części Polski - na wyspie Wolin.
W 1996 roku jego granice zostały powiększone o przybrzezny pas wód Zatoki Pomorskiej szerokości jednej mili morsakiej, część wód Zalewu Szczecinskiego oraz o jeziora Wicko Wielkie i Wicko Male wraz z rozlewiskami delty Swiny. Wolinski Park Narodowy stal sie pierwszym polskim parkiem o charakterze morskim.


Woliński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Park położony jest w woj. zachodniopomorskim w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, pomiędzy Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim. Powierzchnia parku wynosi 10 937 ha. Jest pierwszym w Polsce parkiem morskim, utworzony został 3 marca 1960 r. Siedziba Dyrekcji Wolińskiego PN znajduje się w centrum Międzyzdrojów, przy ul. Niepodległości 3a.

Symbolem Parku jest bielik, którego żywe okazy można obejrzeć w wolierach obok Muzeum Przyrodniczego WPN oraz w Zagrodzie Pokazowej Żubrów. Największą atrakcją krajobrazową jest wybrzeże klifowe nad Bałtykiem (góry Gosań i Kawcza) oraz nad Zalewem Szczecińskim. Najciekawszymi partiami Parku są stare lasy bukowe (buczyna pomorska) z rzadkimi roślinami. Wszystko to, co najcenniejsze, znajduje się w obszarach ochrony ścisłej.13 4 13