Odpowiedzi

2010-01-14T16:23:22+01:00
2010-01-14T16:30:25+01:00
Irlandia

Z wielkim hukiem celebruje się Walentynki, traktując dzień 14 lutego jako okazję nie tylko do wyznania miłości, ale również do złożenia życzeń koleżankom (dzieje się tak w przypadku mężczyzn; natomiast zdarza się też, że to dziewczyna rozdaje walentynki swoim kolegom). W sklepach już zaraz po Nowym Roku pojawiają się pluszowe serduszka, misie i kartki okazjonalne. W restauracjach również kuszą ofertami kolacji dla dwojga, dlatego święto Walentego bardziej niż Dzień Kobiet wydaje się skomercjonalizowane.

Walentynki obchodzi się w karajach anglosaskich.

Walentynki w Polsce

W Polsce „walentynki" są obecne od lat 90-tych i stają się coraz bardziej popularne zwłaszcza wśród młodych. Tego dnia w niektórych miastach wyjeżdżają specjalne tramwaje, których zabytkowe wagony obwożą w turystyczne trasy po mieście zakochanych. Konkurują z rodzimym słowiańskim zwanym Nocą Kupały lub Sobótką.

Azja

W ciekawy sposób walentynki są obchodzone w Japonii i w Korei Południowej. „White Day" jest festiwalem stworzonym przez skupisko sprzedawców w Japonii. Obchodzi się go 14 marca. W Walentynki kobiety dają prezenty- przeważnie czekoladki mężczyznom a w White Day odwdzięczając się dają oni w zamian prezenty dziewczynom.

Biały dzień święto japońskie przypadające 14 marca, czyli miesiąc po walentynkach. Według japońskiego obyczaju w walentynki to kobiety dają prezenty mężczyznom, zwyczajowo coś czekoladowego, zaś w biały dzień mężczyźni mają okazję odwdzięczyć się, dając prezenty płci żeńskiej.

z różnych stron ;) mam nadzieję, że troszeczkę pomogłam
2 3 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-14T21:06:06+01:00
W Wielkiej Brytanii tradycją były grupki dzieci przebrane za dorosłych, chodzące od domu do domu i śpiewające walentynkowe pieśni. Ten zwyczaj jednak obecnie już zaniknął. Dziś najczęściej świętuje się Walentynki poprzez wysyłanie kartek miłosnych czy kupowanie drobnych prezentów.
Niemcy mają zwyczaj wychodzenia na romantyczną, walentynkową kolację do restauracji. Kobieta otrzymuje od swojego ukochanego bukiet róż, obowiązkowo czerwonych. Można także obdarowywać się sercami z piernika lub czekoladkami. Naturalnie zwyczaj wysyłania kartek z wyznaniami jest też szeroko rozpowszechniony.
Ciekawy jest austriacki zwyczaj, który polega na przejeździe 14 lutego młodych par w dorożkach ulicami miasta. Pochód przy dźwiękach orkiestry podąża za dorożkami z nowożeńcami, a każda młoda małżonka otrzymuje bukiet kwiatów.
Włosi najbardziej lubią w dniu świętego Walentego obdarowywać się prezentami. Kupują sobie kwiaty, czekoladki, maskotki i inne drobiazgi. Ostatnio rozpowszechnił się zwyczaj kupowania sobie nawzajem odzieży w czerwonym kolorze, a szczególnie bielizny.
Japoński sposób na obchodzenie Walentynek jest podobny do amerykańskiego – obdarowuje się miłymi drobiazgami znajomych, rodzinę, kolegów z pracy itp. Dla ukochanej czy ukochanego przeznaczony jest specjalny prezent – upieczone własnoręcznie ciastka w kształcie serca.
5 4 5