Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-14T17:50:08+01:00
Gromada rodniowców, obejmująca drobne rośliny zarodnikowe, które zamiast korzeni mają chwytki. Dzielimy je na 2 klasy: mchy i wątrobowce. Przechodzą przemianę pokoleń. Jest to pokolenie płciowe (gametofity),które powstaje na tzw. splątku (u wątrobowców plechowatych, u mchów składających się z łodygi i liści). To pokolenie jest samożywne i silniej rozwinięte niż zagłębiony w splątku sporofity (pokolenie bezpłciowe). Sporofit składa się ze szczecinki z zarodnią, wytwarzającą zarodniki; m. rozmnażają się przez zarodniki oraz wegetatywnie przez jedno- i wielokomórkowe rozmnóżki. Z każdej części rośliny może się rozwinąć splątek.
to nie jest odpowiedź na to pytanie
2010-01-14T17:50:15+01:00
Występowanie: miejsca zacienione, stale wigotne głównie lasy. Występują też na łąkach, na płotach, na korze drzew,

znaczenie:MSZAKI nie posiadają wyspecjalizowanych tkanek przewodzących. Na pierwszy rzut oka są roślinami niepozornymi, jednak odgrywają one olbrzymią rolę w przyrodzie. Są pionierami - zasiedlają tereny,
które nie nadają się do życia dla innych roślin, przygotowując dla nich podłoże. Tworząc mszyste darnie zapobiegają erozji gleby i magazynują wodę, co po obfitych opadach zabezpiecza przed zbyt szybkim spływaniem do rzek, a w konsekwencji powodziom. Dostarczają one także pożywienia wielu zwierzętom. Torfowce posiadają duże, martwe, puste komórki umiejscowione w "listkach", w których gromadzą wodę. Ich łodygi posiadają zdolność nieograniczonego wzrostu, a rośnie tylko ich część wierzchołkowa - dolna zamiera. Ta ich właściowość przyczynia się do tworzenia torfu - masy rozłożonych części roślin nasyconych różnymi związkami organicznymi i mineralnymi, który jest wykorzystywany w ogrodnictwie, do wyrobu tektury i w lecznictwie (kąpiele borowinowe). Rozdrobniony torfowiec dodany do piaszczystej gleby zwiększa jej zdolność do pochłaniania i zatrzymywania wody. W niektórych krajach suszony torfowiec jest używany jako paliwo.

:)
6 3 6
2010-01-14T17:59:00+01:00
Znaczenie:

Torfowce to silnie wyspecjalizowana grupa mchów. Charakterystyczną cechą torfowców jest silne, stale rosnące rozgałęzienie w górnej części łodyżki oraz duży udział martwych, dużych i regularnie rozłożonych komórek w liściach i łodygach – komórki wodonośne. Komórki te nie zawierają chloroplastów, pozostają jasne, co nadaje torfowcom charakterystyczną bladozieloną barwę.

Występowanie: miejsca zacienione, stale wilgotne głównie lasy. Występują też na łąkach, na płotach, na korze drzew,


myślę że pomogłam !! :)


7 3 7