Odpowiedzi

2010-01-14T18:15:21+01:00
Szkodliwy wpływ na serce metali ciężkich - na przykład rtęci - może mieć związek z aktywnością fosfolipazy D - enzymu, pod wpływem którego tworzą się złogi na ścianach naczyń krwionośnych
Naukowcy badali działanie na organizm trzech postaci rtęci. Stosowano związek nieorganiczny - chlorek rtęci, chlorek metylortęci - typowe zanieczyszczenie środowiska - oraz stosowany w przemyśle farmaceutycznym thimerosal. Każda postać rtęci aktywując fosfolipazę D zmieniała zachowanie komórek, wyściełających naczynia krwionośne, co może prowadzić do chorób serca.

Wyniki badań sugerują, że zarówno terapia chelatacyjna, która pozwala usuwać z organizmu metale, jak i antyoksydanty w rodzaju witaminy C, mogą tłumić ten proces, co pozwoliłoby ograniczyć szkodliwe działanie rtęci i innych metali ciężkich.
1 5 1
2010-01-14T18:16:16+01:00
Szkodliwe działanie metali ciężkich wiąże się ze zdolnością do kumulacji w organizmie, w kościach, nerkach i mózgu. Ich sole oraz tlenki mogą być przyczyną groźnych zatruć ostrych i przewlekłych układu krążenia, układu nerwowego, nerek, chorób nowotworowych.
1 1 1