Odpowiedzi

2010-01-14T21:13:46+01:00
Cześnik i Rejent to bohaterowie „Zemsty” A.Fredry. Każdy z nich jest właścicielem połowy zamku. Cześnik (Maciej Raptusiewicz) jest prawnym opiekunem Klary. Jego największym marzeniem jest pozbycie się Rejenta i małżeństwo z Podstoliną, dla jej majątku. Rejent Milczek to ojciec Wacława. Chce pozbyć się swojego sąsiada (Cześnika). Na wszelkie sposoby mu dokucza, np. karze remontować mur, następnie spisuje fałszywe zeznania murarzy. Aby Cześnikowi zrobić na złość, jest nawet gotów ożenić syna z Podstoliną. Ulubione powiedzenie Rejenta to: „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”, zaś Cześnika- „ Mocium panie”.
Cześnik wygląda na zdrowego, postawnego mężczyznę, ale trapią go choroby, m.in. reumatyzm. Jego ubiór to biały żupan i szlafmyca. Nosi okulary. Rejent ma postać drobną oraz szczupłą. Chodzi pochylony, z rękoma skrzyżowanymi na piersiach.
Cześnik ma usposobienie porywcze, gwałtowne. Łatwo wpada w gniew. Najpierw działa, a potem zastanawia się nad tym, co zrobił i jakie mogą być tego skutki. Rejent zaś jest spokojny, flegmatyczny, uparcie dąży do osiągnięcia zamierzonego celu. Potrafi świetnie udawać, to doskonały aktor. Tych umiejętności nie posiada Cześnik.
Cześnik jest odważny i honorowy. Mimo swojej porywczości, jesy w gruncie rzeczy dobrym człowiekiem. Szanuje staropolskie obyczaje. Zgodnie z kodeksem honorowym wyzywa Rejenta na pojedynek. Przestrzega zasady gościnności, gdy Milczek przychodzi do jego domu, nie wyrządza mu krzywdy ( mówi: „Wszak, gdy wstąpił w moje progi, włos mu z głowy spaść nie może”). Rejent jest przeciwieństwem Cześnika. To człowiek bezwzględny. Postępuje okrutnie wobec swojego syna- Wacława, kiedy każe mu poślubić Podstolinę. Nie liczy się z jego uczuciami. Jest obłudny i zakłamany. Przykładem może być namawianie murarzy do składania fałszywych zeznań.
Myślę, że postać Cześnika i Rejenta nie jest godna naśladowania. Cześnik powinien być bardziej spokojny i pomyśleć najpierw, a potem działać. Rejent zaś powinien przestać udawać, kłamać i być bezwzględnym. Z tych dwóch postaci sympatyczniejszy jest Cześnik. Śmieszą nas, np. jego próby napisania listu czy też rozmowa z Podstoliną.
1 5 1