Odpowiedzi

2010-01-14T19:06:07+01:00
Lud zamieszkujący w starożytności północną Italię (Etrurię).Etnogeneza i pochodzenie Etrusków nie są jasne, choć wiadomo że nie byli oni Indoeuropejczykami.daj naj :)
1 5 1
  • Użytkownik Zadane
2010-01-14T19:06:41+01:00
Jest to lud zamieszkujący środkową krainę Italii-Etrurie dzisiejszą Toskanię , ludów starożytnej Italii. Przybyli do Italii morzem z Lidii w Azji Mniejszej.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-14T19:07:05+01:00
Etruskowie do wieku XX byli ludem zapomnianym. Na ziemiach ludu,który kiedyś był najpotężniejszy w Italii rosły nowe państwa. Państwa te rozpadły się, a na ich gruzach powstały następne,a proces ten trwał ponad 2000 lat. Właściwie dopiero wiek XX dzięki odkryciom archeologicznemum wskrzesił pamięć o Etruskach. Dzięki ogromnemu materiałowi archeologicznemu, zaczęły się przed oczami współczesnych historyków otwierać dzieje Etrusków. Jednak do odkrycia wszystkich tajemnic Etrusków jest jeszcze daleko. Postępy Etruskologii są bardzo duże,lecz przed ludźmi zajmującymi się historią tego typu,pozostało bardzo wiele nierozwiązanych zagadek. Źródeł pisanych o Etruskach pochodzących ze starożytności jest niewiele. Znamy również napisy wykonane przez samych Etrusków, lecz ze względu na nieznajomość języka etruskiego nie można ich na razie odczytać. Najwięcej informacji o Etruskach dostarczają archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w miastach starożytnej Etruii. Kolebkę Etrusków były ziemie leżące na północ od Tybru. W szczytowym okresie potęgi Etrusków ich terytorium obejmowało północną część Półwyspu Apenińskiego. Udało się również Etruskom zkolonizować Kamparię, okresowo przejeli władze w Lacjum (dynastia Tarkwiniuszy w Rzymie). Na swoich ziemiach zakładali miasta.

2 4 2