Odpowiedzi

2010-01-15T23:10:43+01:00
Profesjonalny ratownik wie jak się zachować w różych sytuacjach. Gdy wyciąga kogoś z zamarzniętej przerębli nie powinien wchodzic na lód i skakać mu na ratunek. Powinien podać mu coś dlugiego, jak na przykład kij lub patyk, i powoli go wciągać. Gdyby wszedł do wody na pomoc poszkodowanemu on złapałby ratownika i oboje po chwili poszli by na dno. Po wyjęciu z wody poszkodowanego należy owinąć go w folie termiczną i zawieść do szpitala. Po drodze nie należy trzymać go na siedzeniu samochodu. Powinna przyjechać karetka z najbliższego szpitala, położyć rannego na specjalnym łożu i przywiązać go pasami. W ten sposób nie uszkodzi się żadna kość ani żaden organ wewnętrzny.

2.Podczas zabiegu usta-Usta
Ratownik, widząc,że ranny nie oddycha nie powinien zaczynać od 2 wdechów. Najpierw powinien 30 razy masować mięśień serca. Gdyby zaczął przeciwnie mogły by nastąpić różne skutki uboczne w poźniejszych latach (gdyby cały czas tak go reanimował) jak np rak płóc.

Sam to przepisywałem z książki licze na naj ;p
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-16T01:14:17+01:00
Ratownik udzielający pierwszej pomocy osobie poszkodowanej na pierwszym miejscu powinien stawiać swoje bezpieczeństwo jak głosi dewiza "Dobry ratownik to żywy ratownik". Gdy widzimy osobę poszkodowaną nie powinniśmy biec do wypadku ponieważ możemy się przewrócić i tylko narobić kłopotu. Podchodząc do osoby potrzebującej musimy zachować szczególną ostrożność ponieważ jest to osoba obca i nie wiemy jak ona zareaguje na naszą pomoc dlatego powinniśmy trzymać pewien dystans. Ratownik udzielając pierwszej pomocy musi mieć na dłoniach rękawiczki gdyż "pacjent" może być chory na zakaźną chorobę przenoszoną przez krew, więc nie dotykamy ciała poszkodowanego gołymi rękoma (chyba że jesteśmy na miejscu zdarzenia i wiemy co się stało np było to zwykłe omdlenie). Ratownik medyczny nie powinien wchodzić do pomieszczeń w których ulatnia się gaz gdyż grozi to wybuchem i realnym zagrożeniem jego życia. Udzielając PP na miejscu wypadku samochodowego nie powinien podchodzić do pojazdu z którego wypływa benzyna. Przed rozpoczęciem akcji ratunkowej powinien wyłączyć silnik samochodu tak więc nie powinien on ratować poszkodowanego gdy samochód działa. Ratownik nie może zginać łokci podczas wykonywania resuscytacji oraz nie może przerywać zaczętego cyklu. Jeżeli mówimy o ratownikach pierwszej pomocy przedmedycznej nie powinni podawać oni lekarstw osobom poszkodowanym ponieważ mają zakaz. Podstawową zasadą jest to że ratownik ratuje życie poszkodowanego a nie zdrowie. Tak więc starajmy się dbać o nasz bezpieczeństwo pomagając innym.