Odpowiedzi

2010-01-14T22:14:51+01:00
Kreta jest największą wyspą Grecji jej powierzchnia wynosi 8 366 km2 i leży w południowej części morza Egejskiego. Jest wymarzonym miejscem na spacery gdyż ukształtowanie terenu jest zróżnicowane przeważają tereny górzyste (góry wapienne, a ja uwielbiam zdobywać szczyty) oraz urozmaicona linia brzegowa (bajeczne zatoczki i plaża na której od dawna chciałem się powylegiwać). Krajobraz jest wręcz niebiański przechodzi od fantastycznych wąwozów po malownicze żyzne równiny porosłe bujnym zielem i dzikimi Orchideami, warto choć na chwile być w takim miejscu. Największy szczyt to Idi 2456 m. n.p.m. i chyba jest poza moimi możliwościami. Najchętniej wybrał bym się latem gdyż jest to pora w której rzadko występują tam opady deszczu (zimą opady wynoszą 400-1000 mm). Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski. Średnia temperatura latem wynosi 27 st. a 12 st. Zimą.
Do mojej dalszej wyprawy przyda się odrobinę historii: Największym miastem a zarazem stolicą jest Iraklion. Wyspa zasiedlona w neolicie, w połowie III tysiąclecie p.n.e. opanowana przez przybyszów z Azji Mniejszej, wkrótce zjednoczona przez władców Knossos (zwanych Minosami). Po wygaśnięciu dynastii podzielona na miasta - państwa. W 67 r. p.n.e. podbita przez Rzymian. Po upadku cesarstwa rzymskiego przechodzi przez ręce Arabów, krzyżowców (sprzedali wyspę Wenecji), Turków, Egipcjan. Z Grecję Kreta połączyła się w 1913. Tereny wyspy były areną II wojny światowej.
Pragnę również dołączyć odrobinę faktów gospodarczych. Na wyspie uprawia się oliwki, winogrona, owoce cytrusowe, pszenice, tytoń. Hoduje się owce i kozy. Rozwinięte jest rybołówstwo. Praca w niewielkim przemyśle spożywczym i rzemiośle. Najlepiej rozwiniętą gałęzią przemysłu jest przemysł turystyczny który przynosi spore dochody i jest źródłem utrzymania wielu mieszkańców. Poza turystyką dochodowe jest także tkactwo i hafciarstwo.
Zachowały się liczne zabytki z okresu kultury kreteńskiej, które się kopalnią wiedzy o czasach starożytnych. Osobiście kultura antyczna najbardziej mnie ciekawi. Mógłbym zobaczyć jak starożytni ludzie sobie mieszkali, gdyż z wczesnego okresu zachowały się chaty z gliny i gałęzi, jednopiętrowe, z płaskimi dachami. Grobowce i malowana gliniana ceramika jest obrazem życia codziennego ludzi. Z okresu środkowego najsłynniejszą budowlą, a dla mnie kulminacyjnym punktem podróży są ruiny pałacu w Knossos (4 piętrowy budynek) także ruiny innych pałacy, które także chciałbym obejrzeć Fajstos, Malia, Zakro z pierwszymi urządzeniami wodno-kanalizacyjnymi. Ściany domów i pałaców, a także posadzki są ozdabiane malowidłami. Zachowały się bezcenne dzieła z 1700-1400 r. p.n.e. przedstawiające sceny ogrodowe oraz z życia codziennego. Chciałbym również zobaczyć jedne z pierwszych glinianych posągów o wysokości 1,7 m oraz figurki o charakterze ludowym. Jednym z ważniejszych zabytków, może nie dla mnie lecz dla klasy o profilu społeczno-prawnym, jest Odeon rzymski z tekstem greckim prawa cywilnego. Zachowały się monumentalne amfiteatry, świątynie i ikony bizantyjskie, budowle nawiązujące do gotyku, renesansu włoskiego i sztuki islamu ale to z późniejszego okresu co nie jest dla mnie już tak fascynujące.
4 3 4