Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-15T15:36:14+01:00
Ająki (Araneae) - najliczniejszy rząd pajęczaków, należy do niego ponad 40 tys. gatunków. Są to zwierzęta typowo lądowe, o wielkości od 0,5 mm do 12 cm ciała i do ok. 32 cm rozstawu odnóży.

Często samice są większe od samców.
Pająki. Dobre, bo polskie.

Uwielbiam samotnie spędzać czas poza miastem, gdzie nikt mi nie przeszkadza. Przemierzam kilometry kwadratowe terenu w poszukiwaniu rozmaitych gatunków pająków krajowych. Moim celem jest ich opisywanie i fotografowanie. Jest to hobby, przez które większość osób uważa mnie za dziwaka. Prostacy. Zwią mnie nienormalnym, no bo jak można fascynować się tymi "obrzydliwymi" stworzeniami. Ja osobiście nie widzę w nich nic obrzydliwego. Niektóre są nawet urocze - skakuny (pewnie przez te wielkie oczy).
Cóż, może i jestem nienormalny ale chociaż nie przeciętny jak cały ten rynsztok na około. Niech idą się napić piwa, bo to jest takie inteligentne hobby :)))

Darownikowate (pisauridae)
Rysunek

Duże, długonogie pająki z gruszkowatym odwłokiem, średnim owłosieniem, oczami ułożonymi w trzy rzędy, z czego pierwszy rząd zawiera najmniejsze oczy. Pająki polują aktywnie.

1. Dolomedes fimbriatus/plantarius (Bagnik przybrzeżny/nadwodny)

Krzyżakowate (Araneidae)
Rysunek

Przeważnie duże, masywne pająki o krótkich nogach i wielkich odwłokach. Budują koliste sieci łowne. Aktywne głównie po zmroku.

1. Araneus alsine (Krzyżak pomarańczowy)
2. Araneus angulatus (Krzyżak rogaty)
3. Araniella cucurbitina (Krzyżak zielony)

3 3 3
2010-01-15T15:38:46+01:00
Żywotność:
Pająki rosną wraz z wylinkami- zrzucając starą skórę wychodzą z niej coraz większe, aż do pewnej granicy dla danego gatunku.

Z długością życia jest różnie- nie wiem ile w wypadku krzyżaka, ale wydaje mi się że trochę ponad rok może żyć; podobno samice kątnika mogą dożyć wieku 4 lat, podejrzewam że najbardziej długowieczne z naszych krajowych pająków są gryziele, w końcu im najbliżej do ptaszników, a te jak wiadomo żyją dość długo.

Agelena Labyrinthica
Wygląd i ogólne cechy:
Występują dwie odmiany kolorystyczne. Jedna skupia się na szarości a druga na lekko czerwonawym odcieniu. Obie te odmiany łączy odwłok na którym można zaobserwować dwa czarne pasy. Samiec tego gatunku jest często mylony z kątnikiem. Pająk budowy dość krępej bez masywnych odnóży. Znakomity do obserwacji. Dorasta do 1-1,5 DC. Pająk ŚREDNIO AGRESYWNY!

Rozmnażanie:
W okresie godowym do lejka samicy przybywa samiec by zostać tam przez następne kilka dni. Nie zaobserwowałem żeby samica zjadła samca są to raczej pająki które nie są "złaknione miłości". Kopulacja przebywa dość dziwaczne. Samiec kładzie samice na boku i przystępuje do akcji. Kokon składany jest po około 7+ dniach od zapłodnienia. Mocno przytwierdzony do słoika wieloma "linkami" z sieci. Agresywność podczas odbioru nie jest zbyt duża jednak pająk trzęsie pajęczyną by nas odstraszyć.

oraz inne informacje możesz znaleźć tutaj:
http://www.arachnea.org/?s=d03302df83f90e20eb2444bbe8cf51c2
1 5 1