Odpowiedzi

2010-01-15T16:17:58+01:00
Krzyżak zielony

(Araniella cucurbitina, dawny synonim: Araneus cucurbitinus) o kulistym jak dynia (cucurbita) odwłoku, ma oczywiście kolor zielony (z żółtym odcieniem). Jest liczny ale rzadko dostrzegany ze względu na swą barwę i wielkość (4 - 6 mm).

Tygrzyk paskowany

(Argiope bruennichi) także należy do krzyżakowatych. Swoją nazwę otrzymał przez podobieństwo w ubarwieniu do tygrysa. Po niemiecku nazywa się Zebraspinne lub Wespenspinne (wespen = osa, spinne = pająk).
W Polsce występował rzadko i jest objęty całkowitą ochroną. Dla jego sieci charakterystyczne jest stabilimentum - zygzakowate pasmo. We wrześniu 1999 roku sfotografowałem tygrzyka na mojej działce pod Lublinem. Ekosystem tej działki został przedstawiony na czterech stronach miesięcznika "Kwietnik" 9/1999. Pająk ten (samica) jest bardzo okazały, o rozmiarach przekraczających podawane w starych atlasach. Miał głowotułów z odwłokiem łącznej długości 19 mm.

Kwietnik

Najciekawsze w swojej kolorystyce są samice kwietnika (Misumena vatia). Bywają białe, żółte, żółtozielone. Przybierają barwy pośrednie, dostosowując się do tła (kwiatu) na jakim czatują.
Samce, jak u większości gatunków pająków, są niepozorne w rozmiarach i ubarwieniu. Samiec kwietnika ma ciemno zabarwiony głowotułów, brązowe odnóża i odwłok brązowobrunatny z dwoma podłużnymi jasnymi paskami.

4 4 4