Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-16T12:26:46+01:00
Większość płazińców to pasożyty czyli organizmy żyjące kosztem innych istot żywych. Mogą pasożytować w wewnątrz ciała żywiciela lub na jego powierzchni. Jednym z takich pasożytów jest tasiemiec. Świadczą o tym jego liczne przystosowania:
-przyssawki lub przyssawki i haczyki
-brak układu pokarmowego
-oddychanie beztlenowe
-obajniactwo
-produkcja milionów jaj
W trakcie rozwojów niektóre pasożyty zmieniają swojego żywiciela. Jeśli w żywicielu bytuje dorosła postać żywiciela, czyli zdolna do rozmnażania płciowego jest to żywiciel ostateczny. Każdy gatunek pasożyta ma sowich specyficznych żywicieli np: żywicielem tasiemca uzbrojonego jest świnia, a postać dorosła bytuje w jelicie cienkim człowieka, który zjadł mięso zarażone pasożytem.
Budowa tasiemca uzbrojonego:
Tasiemce są długimi płaskimi zwierzętami przypominającymi wyglądem taśmę. W ich ciele można wyodrębnić główkę, szyjkę, człony młodsze i człony starsze. W poszczególnych członach znajdują się gonady męskie i żeńskie, tasiemce są obojnakami.
Glizda ludzką można zarazić się nie umyte warzywa i owoce, na których znajdują się jaja tego pasożyta. Wraz z kanałem żywiciela mogą one przenikać do gleby i wody lub osiąść na roślinach. W ten sposób trafiają wraz z pożywieniem na nasze stoły. Najlepszą ochroną przed pasożytami jest więc przestrzeganie zasad higieny. Obecność glizdy w jelicie cienkim powoduje bóle brzucha, zmniejszenie apetytu i zatrucia toksynami. Wędrujące larwy mogą powodować uszkodzenia narządów wewnętrznych przede wszystkim płuc i serca. Innym pasożytniczym nicieniem, który występuje głównie u dzieci jest owsik ludzi. Bytuje on w jelicie grubym, wywołując przykre swędzenie okolic odbytu. Drapiąc się dzieci roznoszą maleńkie jaja, które są tak lekkie że mogę unosić się w powietrzu. Częste mycie rąk ogranicza szerzeniu się infekcji.

Uff, skończone.xD
Liczę na naj.;)
22 4 22