Odpowiedzi

2010-01-15T19:57:30+01:00
Wszechocean jest zbirnikeim wody, dzięki której istnieje życie na Ziemi. w ciągu roku z jego powierzchni wyparowywuje warstwa wody o grubości przekraczającej 1 metr. Para wodna skkrapla się i powraca na powierzchnię Ziemi w postaci opadów. Gdyby nie było oceanów, nasza planeta stanowiłaby pustynie w podobną do Marsa lub Wenus. Ludzie od najdawniejszych czasów wykorzystują oceany dla potrzeb gospodarczych:
żegluga morska umożliwa przewożenie dużych ilośći ładunków na duże odległości.
rybołóstwo morskie dostarcza wartościowego i smacznego pożywienia.
oceany są żródłem surowców, z których największe znaczenie ma ropa naftowa
dla wielu milionów ludzi wybrzeża morskie są ulubionym miejscem wypoczynku. |Praca krótka ale spr przez nauczyciela i dostałam za nią 5 - w oparciu o podręcznik pisana. ;)
Najtańszym rodzajem transportu jest śródlądowy transport wodny. Jego wadą jest niewielka szybkość oraz bardzo duży koszt regulacji szlaków wodnych. Dodatkowo w Polsce żegluga na ogół jest niemożliwa w zimie z powodu zamarzania rzek.

Długość żeglownych dróg śródlądowych w Polsce wynosi 3638 km. Głównym szlakiem wodnym jest Odra wraz z Kanałem Gliwickim. Łączy Górny Śląsk ze Szczecinem. Jest rzeką najlepiej uregulowaną. Do żeglugi wykorzystywany jest także dolny i środkowy bieg Wisły.

Oprócz K