Odpowiedzi

2010-01-15T19:25:35+01:00
Pierwsze starożytne Igrzyska Olimpijskie w Olimpii ku czci Zeusa Olimpijskiego, odbyły się w w 776 r. p.n.e. . Odbywały się co 4 lata. Były bardzo ważne dla każdego prawdziwego Greka. Trudno powiedzieć dokładnie, jakie były początki igrzysk. Opis igrzysk znajdujący się w Iliadzie jest jedną z pierwszych dostępnych nam na ten temat relacji, ale sam Homer zaznacza, że jest to stary zwyczaj. W starożytności, w latach 776 p.n.e. do 393 r. n.e. miały miejsce 292 olimpiady.
2 3 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-15T20:01:53+01:00
Starożytne igrzyska Olimpijskie odbywały się na cześc Boga Zeusa .
Odbywały się w Olimpii (stąd nazwa igrzysk), mieście na Półwyspie Peloponeskim, co cztery lata.
Dane historyczne przytaczają imię pierwszego zwycięzcy Koroibosa z Elidy i datę pierwszych igrzysk w Olimpii - 776 rok p.n.e.
Przewodnictwo nad igrzyskami w Olimpii sprawowało jedno z miast - Pisa lub Elida. Rywalizacja między nimi doprowadziła w końcu do starć zbrojnych, w wyniku których Pisa została zniszczona (572 p.n.e.), a przewodnictwo objęła Elida.
Obiekty, które znajdowały się w Olimpii, to: stadion z bieżnią, gimnazjon, buleuterion, pracownie rzeźbiarzy, łaźnie i inne.
W igrzyskach mogli uczestniczyć jedynie mężczyźni; występowali oni nago (z wyjątkiem wyścigów rydwanów). W zawodach nie mogły uczestniczyć kobiety, zaś mężatki opuszczały Olimp na czas zawodów.
Igrzyska trwały początkowo tylko 5 dni, potem - w miarę dodawania konkurencji - przedłużano je. Wyznaczeni sędziowie doglądali przebieg konkurencji, a były to: biegi, zapasy, skoki, wyścigi konne, pentatlon, boks, pankration, wyścigi rydwanów, czy też wyścigi hoplitów.

Nagrodami dla zwycięzców w początkowym okresie były wieńce z gałązek oliwnych, później także pieniądze, co stanowiło pokusę do nieuczciwej walki i korupcji.

Igrzyska olimpijskie trwały do roku 393 roku n.e., kiedy to ze względu na pogański charakter zostały zniesione przez cesarza Teodozjusza I Wielkiego.
4 2 4