Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-15T20:17:21+01:00
Anthony Kiedis i Lary Sloman ''Blizna''
Ta książka to biografia lidera zespołu Red Hot Chili Peppers, Anthonego Kiedisa. Jest to książka przeznaczona dla fanów zespołów jak i zarówno dla innych osób, ponieważ można tam wyczytać jak żyło się i latach 70-80-90 w Ameryce. W książce opisana jest cała prawda, nie ma tam żadnych kłamstw. Pokazuje ona, jak mało wiemy o gwiazdach które tak uwielbiamy.
1 5 1
2010-01-15T20:23:28+01:00
Tytuł: "Smok jego królewskiej mości"
Autor: Naomi Novik
Recenzja:
Książka, której akcja rozgrywa sie w czasach wojen napoleońskich (XIX w),to znakomite połączenie fantastyki i powieści historycznych. Opowiada o przygodach oficera Królewskiej Marynarki, który nazywa się William Laurence, i smoka, którego ten zdobywa podczas walki z francuską fregatą Amitie.
Już samo to, że powieść zaczyna się od walki jest dość ekscytujące i zachęca czytelnika do dalszej lektury. Smok, którego Laurence nazywa Temereire, wykluwa się w czasie rejsu. Oficer musi wstąpić do Brytyjskiego Korpusu Powietrznego, co nie uśmiecha sie ani jemu, ani Korpusowi, ani Admiralicji. Przechodzi intensywne szkolenie i ćwiczy latanie w formacji. Przygody bohaterów w tej części nie są przez to tak emocjonujące jak w kolejnych tomach, ale są i zabawne, i smutne.
Temereire, z natury przyjacielski, poznaje licznych ludzi i smoki, w tym Levitasa, opuszczonego przez kapitana smoka. A tym kapitanem okazuje się Riley, przyjaciel Laurenca. Jego brak miłości, wierności, przyjaźni, dobroci i opiekuńczości doprowadza do śmierci Levitasa. To jest najsmutniejsze w tej książce, scena doprowadza do łez.
Książka jest fantastyczna. Autorka znakomicie opisuje uczucia, walki i takie codzienne, małe przygody. Jedyną wada powieści jest tłumaczenie, które jest nie najlepsze i czasem trudno domyśleć się o co chodzi. Jednak sama książka jest zajmująca i łatwo się ją czyta. Postacie ukazane są barwnie, nie mają wyolbrzymionych cech, są, teoretycznie, zupełnie zwyczajne. Opowieść ukazuje nam też wyższe wartości, to, że należy o nie dbać: przyjaźń, wierność, zaufanie, honor... Choć nie jest to ukazane wprost bohaterowie zdają się wyznawać zasadę
Dulce et decorum est pro patria mori (łac. Słodko i zaszczytnie jest umierać za ojczyznę). Ich kraj jest dla bohaterów najważniejszy, gotowi są za niego umrzeć (choć raczej nie mają ochoty na umieranie).
Książka mnie zachwyciła. Ukazuje najważniejsze cechy przyjaciela, patrioty, a także geniusz Napoleona Bonaparte. Polecam.
1 5 1