Potrzebuję opis miniatury francuskiej (nieznanego autora) pt. "architekt wszechświata", z XIII w. Obraz znajduje się, np. w podręczniku języka polskiego dla klasy 1 gimnazjum "Po polsku - literatura, język, komunikacja". Do tego interpretacja obrazu - dlaczego stopa i szata Boga wystają z ramy obrazu.
Z góry dzięki

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-15T20:47:49+01:00
"Architekt wszechświata" to francuska miniatura, pochodząca z XIII wieku. Została namalowana, jako początek strony księgi.
Na obrazie przedstawiony jest Bóg, jako człowiek w średnim wieku. Jego postać zajmuje całą powierzchnię miniatury. Jest ubrany w długą, niebiesko- pomarańczową szatę. Kawałek tej szaty oraz stopa wychodzą poza ramę, co oznacza, że Bóg nie podlega prawom, które sam ustanawia. Widzimy, jak w prawej ręce trzyma cyrkiel, w lewej zaś wszechświat. Wszechświat- kula. Cyrkiel- trójkąt. Można porównać te dwa przedmioty do Ω- omegi i Α- alfy, czyli początku i końca w rękach Boga.
Wszechświat został ukazany jako kula. W niej widzimy wody otaczające całość, bowiem w tym czasie uważano, że świat składa się tylko z Ziemi i ma koniec. Dalej zaś są morza i oceany. Spostrzec można jeszcze Słońce i Księżyc oraz jakąś żółtą masę, tj. Ziemię w trakcie jej formowania.
Kolorystyka tej miniatury jest bardzo ciekawa. Oparta na kontraście trzech kolorów: niebieskiego, żółtego i pomarańczowego, przedstawieniu przeciwności: dobra i zła, które będą panować na świecie.
To dzieło przypadło mi do gustu. Trafnie przedstawia całą oprawę stworzenia świata zapisanej w Księdze Rodzaju, zarówno symboliczny i prosto przedstawiony. Myślę, że trafi do każdego, kto je ujrzy. Jest naprawdę piękne.
14 3 14