Na podstawie mitu o narodzinach świata i przypisów do tekstu wyjaśnij dosłowne i przenośne znaczenie słów i wyrażeń zaporzyczonych z języka greckiego.
mityczny,ocean,chaos,ambrozja,nektar,pod egidą(czyjąś),tytaniczny wysiłek,domowe ognisko,róg obfitości.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-15T23:33:42+01:00
1. mityczny - związany z mitem, mitologią, pochodzący z nich; legendarny, baśniowy.
2. ocean (łc. oceanus od Oceanus z gr. Okeanós ‘mit. gr.) – bóg wód, którego pierwotnie przedstawiano jako rzekę opływającą dysk Ziemi, także ta rzeka; później wielkie otwarte morze' 1. geogr. pojęcie obejmujące wszystkie obszary morskie i oceaniczne, gł. część hydrosfery poza wodami lądowymi; wszechocean, wszechmorze, o. światowy, o. powszechny.
3. 1) uosobienie pierwotnej próżni kosmicznej, stanu, który istniał przed powstaniem świata; bezkształtna materia, będąca zarodkiem uporządkowanego wszechświata (kosmosu).2) według Biblii, stan zamętu i ciemności przed powstaniem świata.
4. Ambrozja (mitologia grecka), pokarm bogów, zapewniający im nieśmiertelność; także balsam, dający wieczną młodość i urodę, oraz uzdrawiający lek.
5. Nektar, napój bogów olimpijskich, który darzył ich nieśmiertelnością i wieczną młodością. Nektar rozlewała Hebe.
8. Ognisko domowe - oznacza ciepło wypływające z poczucia bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania. To również miejsce, które kojarzy się nam z radością i beztroską, miejsce którego charakter określają zarówno osoby, które w nim przebywają, jak również przedmioty nas otaczające np. upominki. W mitologii Ogniskiem domowym opiekowała się Hestia.
9. Róg obfitości - zwany również rogiem Amaltei. Podczas, gdy Kronos, który był bogiem świata Hellenów, panował na niebie, mały Zeus, jego syn, który nie został przez niego zjedzony, wychowywał się pod okiem kozy Amaltei. Pewnego razu, kiedy zwierzę ułamało róg, mały bóg wziął go do ręki i pobłogosławił, tak powstał róg obfitości. Dzisiaj jest to symbol dostatku i dobrobytu. Wyrażenie jest często używane w literaturze
38 2 38