Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-15T23:16:56+01:00
Sir Tristan (łac./bretoński Drustanus, walijski Drystan), znany tez jako Tristran, Tristram - jeden z głównych bohaterów legend arturiańskich, rycerz Okrągłego Stołu i główny bohater legendy "Tristan i Izolda".

Był rycerzem króla Marka, władcy Kornwalii. Pochodził z Lonii. Jego matką była Blanchefleur z Rivalen (lub też Isabelle), a ojcem Meliodas. Był siostrzeńcem lub w innych wersjach - bratankiem - króla Marka. Był też rycerzem Okrągłego Stołu, po zabiciu Morhołta (wuja Izoldy) - zajął jego miejsce wśród rycerzy króla Artura. Zobowiązał się przywieźć władcy jego wybrankę, irlandzką księżniczkę, Izoldę Jasnowłosą. Młodzi, nieświadomie wypiwszy napój miłosny w trakcie podróży morskiej do Kornwalii, nieszczęśliwie się w sobie zakochali.

Legenda opowiada o miłości Tristana do Izoldy Jasnowłosej, jego przygodach i cnotach. Tristan umarł w Bretanii, jako mąż Izoldy o Białych Dłoniach, ukochana umarła z rozpaczy po jego stracie. Kochankowie nie zdążyli pożegnać się przed śmiercią - Tristan zmarł, nim Izolda zdążyła dobić do brzegów Bretanii