Odpowiedzi

2009-09-28T15:04:46+02:00
Wszystkie nieszczęścia, spotykające ród Labdakidów, spowodowane były klątwą, ciążącą na tej rodzie. Lajos, syn Labdakosa, założyciela dynastii, osierocony w dzieciństwie, musiał uchodzić z kraju, by ratować życie. Jako już dorosły człowiek trafił na dwór Pelopsa i Hippodamei. Zapałał namiętnością do ich młodego syna, Chryzipposa, którego uczył powożenia rydwanem. Uwiódł go, porwał, wywiózł na pustkowie i tam wykorzystał. Oburzeni bogowie rzucili kląwę na Lajosa i cały ród Labdakidów (związki homoseksualne zarezerwowane były dla tylko bogów). Gdy Lajos powrócił na tron, jako prawowity władca Teb, Hera zesłała na miasto potwora Sfinksa.
I dalej w skrócie ;) :
1) Edypowi na wygnaniu towarzyszyła tylko Antygona.
2) Córka króla Adrastosa, którą poślubił Polinejkes, miała na imię Ajgeja.
3) Polinejkes i Eteokles zginęli w bratobójczym pojedynku.
4) Podczas oblężenia Teb przez "Siedmiu Wodzów", Kreon, jako władca Teb, by przypodobać się bogom, za radą Terezjasza zabił i złożył w ofierze swego syna - Megareusa, dzięki temu zwyciężył.
5) Antygona nie została skazana na śmierć przez zamurowanie w piwnicy, ale przez wrzucenie do skalnej groty.
17 3 17
Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-28T15:29:57+02:00
Mit o rodzie Labdakidów =Mit Tebański .
Przedstawia on dzieje rodu Lajosa, nieszczęśliwego króla Teb, którego wyrocznia ostrzegła, że zginie z ręki swojego syna Edypa, a który ożeni się z własną matką Jakostą.
Edyp z powodu swojego kalectwa został wyrzucony z domu i wychowany w królestwie Koryntu. Jako młodzieniec udał się do wyroczni Delfickiej, która ostrzegła go, że zabije on swojego ojca, a ożeni się z matką. Edyp bał się przyszłości. Opuścił Korynt sądząc, że z tamtąd przybędzie nieszczęście i udał się na poszukiwanie swojego miejsca na ziemi. W wąwozie górskim wdał się w kłótnię z napotkanym podróżnym. Zabił go i okazało się, że to Lajos - jego ojciec. Edyp trafił do Teb, gdzie rozwiązał zagadkę Sfinksa i w nagrodę pojął za żonę Jakostę nie wiedząc, że jest ona jego matką. Z Jakostą miał czworo dzieci :
- Polinejkesa, Eteoklesa, Antygonę i Ismenę.
Jednak nad królestwem zapanowała klątwa.
Przyczyną nieszczęścia jak wyjaśnił wieszcz Terejzasz było ojcobójstwo i kazirodztwo Edypa. Po tej tragicznej wiadomości Edyp wykuł sobie oczy, a Jakosta powiesiła się. Rządy w Tebach objęli synowie Edypa, Polinejkes i Eteokles, którzy mieli co roku wymieniać się w rządach. Eteokles nie dotrzymał słowa, więc Polinejkes z pomocą sojuszników napadł na Teby, a w wyniku wojny zginęli obaj bracia. Kreon, nowy król Teb wydał zakaz pochowania zwłok zdrajcy Polinejkesa. Antygona nie usłuchała rozkazu, a za karę poniosła śmierć.
Mit ten stał się źródłem wielu utworów m.in. tragedii "Król Edyp" czy "Antygona".
21 4 21