Napisz list do kolegi w którym opowiesz o imprezie sportowej w której ostatnio brałaś udział. w liście: napisz co to była za impreza ijak sie o niej dowiedziałaś / podaj gdzie i kiedy się odbyła / wyjaśnij dlaczego zdecydowałaś się wziąć w niej udział i jak się do niej przygotowałaś / napisz jakie są twoje wrażenia i jaka była reakcja rodziców

Prosze bardzo o napisanie jak najszybciej.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-28T15:34:09+02:00
Dear Robert!

How are you? I've just finished finished my athletics olimpic game in my school. It was so crazy! Once time when I was on my break I saw a advertisment about this competition and I thought "Let's try it! I allways wanted to try myself in sports! That's why I will take part in it", and I went to sign up to my PE teacher. My teacher gave me number and said that Olimpic game will be next friday in our schools gym. When I get to home I told about this to my parents, they were so happy because they always were telling me that I need some exercise to stay fit. I was practising whole week to get the best results, and I did it! I was first in general classification! So amazing!

XYZ
3 4 3
2009-09-28T15:43:26+02:00
Hello Mark.
What's up? You know I must tell you something. Recently our school organised the sports party and s were different, for example: runs, the long jump, is playing basketball. I saw the poster a few days ago at school and I thought that I would answer and I will take part, because I like to run and I would like to work. The party was held on the school court two days ago. The party was casual super! I occupied 3 place and very much is satisfied, next time I will also try. Parents they were surprised and satisfied that well I had run. And what is heard at you? I count on a prompt reply. I am greeting you!
1 5 1