Odpowiedzi

2010-01-16T14:44:42+01:00
Róże zalicza się do najstarszych roślin ozdobnych, które towarzyszą człowiekowi w jego codziennym życiu. Nie ma, co się temu dziwić, ponieważ ich dekoracyjność jest widoczna i bezdyskusyjna. Róża zaznaczyła swój ślad w wielu dziedzinach życia, a najbardziej w sztuce i literaturze, gdzie była inspiracją dla artystów, owocującą wieloma dziełami. Róża na stałe zagościła również w symbolice a to, że jest symbolem piękna i miłości, jak również i cierpienia jest powszechne znane i na stałe wsiąkło w naszą kulturę.
3 3 3
2010-01-16T14:47:03+01:00
Moją ulubioną roślinką jest róża. powstała ona wiele tysiecy lat temu. pewien pustelnik zajmował się zielarstwem. jego pasja byly rośliny, ich obserwacja i niezwykłe cechy. każdego hodował co inne ziarenko. z kazdego wytworzonego zabierał troche i dodawał do następnego.i tak powstala moja ulubiona roza - w 365 dniu roku. zawierala ona skladnik kazdego wyhodowanego wczesniej ziarenka. pustelnik nie wiezial ze wyrosnie z niego tak piekny kwiat ale gdy zobaczyl swoja roze po pewnym czasie byl z siebie bardzo zadowolony.
4 3 4
2010-01-16T18:31:53+01:00
Badania paleobiologów w Stanach Zjednoczonych (Kolorado i Oregon) dowodzą, że róże pojawiły się na Ziemi około 40 milionów lat temu.

Większość gatunków, bo około 70%, pochodzi z Azji (Chiny, Himalaje, Japonia), pozostałe 30% wywodzi się z Bliskiego Wschodu, Europy, Afryki i Ameryki Północnej.
Róża francuska Rosa gallica, protoplasta wielu odmian uprawnych
Róża jabłkowata Rosa villosa

Jednym z najważniejszych stanowisk róż w Europie, gdzie rośnie aż 11 gatunków dzikich róż, jest rezerwat "Góry Pieprzowe" koło Sandomierza.

Ze Środkowego i Dalekiego Wschodu pochodzą takie gatunki jak:

* Rosa chinensis – róża chińska
* Rosa foetida Herrm. – róża żółta
* Rosa gigantea
* Rosa moschata – róża piżmowa
* Rosa multiflora Thumb. – róża wielokwiatowa
* Rosa phoenicia
* Rosa rugosa Thunb. – róża pomarszczona, fałdzistolistna, japońska
* Rosa wichuraiana Crép. – róża Wichury

W Ameryce Północnej dziko rośnie około 20 gatunków, między innymi:

* Rosa acicularis Lindl. – róża igiełkowata
* Rosa blanda – róża labradorska
* Rosa carolina L. – róża karolińska
* Rosa nitida Willd. – róża błyszcząca
* Rosa palustris Marsh. – róża błotna
* Rosa virginiana Mill. – róża wirginijska

Z Afryki Północnej pochodzą:

* Rosa abyssinica
* Rosa sempervirens
* Rosa stellata
1 1 1